fot. www.gov.pl

Węgry/ Min. M. Maląg: Jestem pod wrażeniem węgierskiej polityki prorodzinnej

Polska minister rodziny i polityki społecznej Magdalena Maląg oznajmiła, że jest pod wrażeniem polityki prorodzinnej Węgier i zapowiedziała przeanalizowanie doświadczeń innych krajów V4 w tej sferze. Wywiad z nią ukazał się w dzienniku „Magyar Hirlap”.

„Jestem pod ogromnym wrażeniem działań w ramach polityki prorodzinnej i tego, co udało się dotąd osiągnąć w tym zakresie na Węgrzech.(…) Szczególnie interesujące są dla nas rozwiązania, które na Węgrzech wpłynęły na wzrost liczby zawieranych małżeństw i spadek liczby rozwodów” – powiedziała Maląg.

Podkreśliła, że warto korzystać ze sprawdzonych dobrych rozwiązań i dlatego po ostatnim spotkaniu ministrów państw V4 odpowiedzialnych za rodzinę podjęto decyzję o powołaniu zespołów roboczych, żeby szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym elementom polityki prorodzinnej funkcjonującym w każdym z nich.

Oceniła, że dla wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej rodzina jest tak samo ważną wartością, a inwestowanie w rodzinę traktowane jest jako inwestycja w przyszłość i dlatego polityka prorodzinna była kluczowym tematem konferencji zorganizowanej w lutym w ramach polskiej prezydencji w V4.

„Temat ten będziemy rozwijać, a dyskusję pogłębiać podczas konferencji międzynarodowej, która odbędzie się w maju tego roku. Zależy nam nie tylko na dyskusji, ale także na zawiązaniu wspólnej inicjatywy koncentrującej się na rodzinie, która będzie kontynuowana w kolejnych latach” – powiedziała.

Marlena Maląg przedstawiła skrótowo najważniejsze elementy polskiej polityki prorodzinnej, m.in. program 500+, program Dobry Start, czyli dofinansowanie na uczące się dzieci, ulgi podatkowe dla rodzin z dziećmi czy system zniżek w ramach Karty Dużej Rodziny.

Podkreśliła, że od przejęcia rządów przez Zjednoczoną Prawicę w 2015 r. nakłady na politykę prorodzinna zwiększyły się dwukrotnie i to m.in. dzięki temu wzrósł współczynnik dzietności.

Minister zapytano też o kwestię LGBTQ z perspektywy ochrony rodziny. Odparła, że tolerancja i poszanowanie wolności wszystkich Polaków jest dla rządu bardzo ważne, także w stosunku do osób LGBT. Zaprzeczyła, by w Polsce istniały „strefy wolne od LGBT”, zaznaczyła natomiast, że w Konstytucji RP zapisano, że „małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl