fot. pixabay.com

Węgierski szef MSZ: Turkmenistan posiada jedne z największych złóż gazu na świecie, jest szansą dla Europy

Współpraca z Turkmenistanem, który posiada czwarte co do wielkości rezerwy gazu na świecie, jest szansą dla bezpieczeństwa energetycznego Europy i Węgier – powiedział w piątek węgierski minister spraw zagranicznych i handlu, Peter Szijjarto, który wraz z premierem Viktorem Orbanem przebywał z wizytą w Aszchabadzie, stolicy Turkmenistanu.

Jak podkreślił polityk, Turkmenistan ma największe po Rosji, Iranie i Katarze złoża gazu ziemnego na świecie, ale jest dopiero na jedenastym miejscu pod względem produkcji tego surowca. Dodał, że środkowoazjatycki kraj jest również zainteresowany eksportem gazu do Europy, jednak ograniczeniem pozostaje brak odpowiedniej infrastruktury pomiędzy wschodnim i zachodnim brzegiem Morza Kaspijskiego.

„Po wyjaśnieniu szeregu trudnych kwestii prawnych na Morzu Kaspijskim trzeba zbudować 300-kilometrowy gazociąg pomiędzy Turkmenistanem i Azerbejdżanem o przepustowości 30 mld metrów sześc. rocznie, który następnie przez Turcję dostarczałby surowiec do Europy” – wyjaśnił Peter Szijjarto.

„W obecnej sytuacji bliższa współpraca z Turkmenistanem może doprowadzić do znacznej poprawy bezpieczeństwa energetycznego Europy” – powiedział szef węgierskiej dyplomacji.

Jednocześnie wezwał Unię Europejską do wdrożenia umowy o partnerstwie i współpracy z Turkmenistanem, która została podpisana 25 lat temu.

Rolę Turkmenistanu w możliwości dywersyfikacji dostaw energii podkreślił również przebywający w tym kraju w czwartek i piątek premier Węgier, Viktor Orban.

Według niego obecne zmiany na arenie międzynarodowej przewartościowały znaczenie regionu Azji Środkowej, który może stać się „pomostem pomiędzy Wschodem i Zachodem”.

Turkmenistan to kolejny kierunek, z którego Budapeszt szuka możliwości dostaw gazu. Pod koniec maja Węgrzy rozmawiali o współpracy w tym zakresie z Katarem, a na początku czerwca spółka MVM CEEnergy podpisała umowę na dostawę do końca roku 100 mln metrów sześc. surowca z Azerbejdżanu.

We wcześniejszych wypowiedziach Szijjarto zaznaczał, że ewentualne zakupy nośników energii z krajów Zatoki Perskiej nie mają na celu zastąpienia gazu rosyjskiego, a tylko dywersyfikację dostaw.

Pod koniec września 2021 roku Węgry podpisały 15-letni kontrakt z rosyjskim koncernem Gazprom na dostawy 4,5 mld metrów sześc. gazu rocznie.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl