Premier Węgier Viktor Orban przybył z wizytą do Krakowa

Premier Węgier Viktor Orban przybył w czwartek wieczorem do Krakowa; w Muzeum Narodowym przywitała go szefowa polskiego rządu Beata Szydło i pracownicy muzeum. Premierzy zwiedzą wystawę „Złoty wiek malarstwa węgierskiego”, na której można zobaczyć prace z lat 1836-1936.

Wystawa podzielona jest na dziewięć grup tematycznych: pierwsze cztery ogniskują się na dziejach malarstwa węgierskiego w XIX w., zaś kolejne pięć ukazuje jego dynamiczny rozwój w następnym stuleciu.

Wystawę otwierają portrety postaci zasłużonych dla budowania węgierskiej tożsamości narodowej – Istvana Szechenyiego, Sandora Petofiego i Ferenca Liszta, a także XIX-wieczne malarstwo pejzażowe, m.in. Karolya Marko i Sandora Brodskiego. W kolejnych działach są m.in. portrety eleganckich dam i naturalistyczne sceny z udziałem ludu oraz wizerunki nowoczesnego Budapesztu. Na końcu ekspozycji są refleksyjne prace Lajosa Vajdy i Imre Amosa, zapowiadające nadejście wojny.

Według informacji PAP, po obejrzeniu ekspozycji Szydło i Orban udadzą się do Willi Decjusza na kolację. Jeszcze w czwartkowy wieczór mają nieformalnie rozmawiać o przygotowaniach do szczytu UE, o migracjach, bezpieczeństwie i gospodarce.

W piątek Orban weźmie udział w konferencji naukowej pt. „Europa Centralis: losy regionu na przestrzeni dziejów”. Konferencja, organizowana przez Uniwersytet Jagielloński we współpracy z krakowskim konsulatem generalnym Węgier i Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie, nawiązuje do obchodzonego w 2016 r. stulecia urodzin prof. Wacława Felczaka – historyka, znawcy dziejów Europy Środkowej i Węgier, a także postaci istotnej dla formowania się węgierskiej opozycji demokratycznej w latach 70. i 80.

Orban, który uczestniczył w wykładach prof. Felczaka w tamtym okresie, ma wygłosić wykład poświęcony postaci historyka. Konferencja została też objęta przez szefa węgierskiego rządu honorowym patronatem.

Prawdopodobnie z Orbanem spotka się przy okazji jego wizyty w Polsce również prezes PiS Jarosław Kaczyński.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl