fot. pixabay.com

Dyktatura Ortegi w Nikaragui wdraża nowy program inwigilacji społeczeństwa – tysiące „wizyt domowych” policji

Po rozpoczętej niedawno kontroli „politycznej poprawności” internetowych wpisów osób prywatnych nikaraguańska policja przystąpiła obecnie, na polecenie prezydenta kraju Daniela Ortegi, do realizacji kolejnego planu zacieśnienia kontroli nad społeczeństwem. Są to wizyty domowe patroli policyjnych, zareklamowane przez Ortegę jako „program bezpieczeństwa dla pokoju”.

W ciągu pierwszego tygodnia wdrażania programu patrole policyjne odwiedziły, jak podaje komunikat nikaraguańskiego MSW, 43 000 domostw i „odbyły rozmowy z matkami rodzin na temat ich roli w zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelskiego” – ogłosiła w piątek wiceprezydent Rosario Murillo, żona Ortegi.

W piątkowym wywiadzie dla radia Głos Ameryki znana działaczka nikaraguańskiej opozycji, Elvira Cuadra, powiedziała, iż rząd Ortegi, po aresztowaniu lub zmuszeniu do emigracji większości liderów opozycji, atakach na Kościół katolicki i jego biskupów w Nikaragui oraz zawieszeniu stosunków ze stolicą Apostolską, a także pacyfikacji niezależnych mediów, „stara się wzmóc poczucie zagrożenia i niepewności wśród obywateli”.

Nikaraguański opozycyjny analityk polityczny, Ricardo Baltodano, stwierdził, że nowe inicjatywy inwigilacyjne nikaraguańskiej dyktatury mają na celu „zidentyfikowanie wszystkich osób pozostających w opozycji do rządu”.

„Wszystkie te działania skoncentrowane są na wywołaniu w społeczeństwie strachu i wewnętrznego paraliżu życia politycznego” – dodał Ricardo Baltodano.

Kryzys polityczny w Nikaragui narasta od 2018 roku, odkąd sprzeciw obywatelski przeciwko rządom Ortegi i jego żony został stłumiony przez policję i siły paramilitarne, które mają na sumieniu zabójstwo ponad 300 uczestników antyrządowych protestów. To dane ogłoszone przez Międzyamerykańską Komisję Praw Człowieka i Organizację Państw Amerykańskich (OPA).

Dwa tysiące uczestników demonstracji antyrządowych odniosło wówczas rany, a co najmniej 100 000 obywateli opuściło Nikaraguę.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl