fot. flickr.com

Węgierscy policjanci pomogą patrolować granicę między Serbią a Macedonią

Dwudziestu węgierskich policjantów ma od przyszłego tygodnia pomagać w patrolowaniu granicy między Serbią a Macedonią, by powstrzymać napływ imigrantów – poinformował w poniedziałek szef węgierskiej policji Karoly Papp.

Papp – który spotkał się z dowódcą serbskiej policji Miloradem Veljoviciem w węgierskim mieście Szeged, w pobliżu granicy z Serbią – dodał, że austriacka, serbska i węgierska policja będą współpracować, by wyeliminować przemyt ludzi.

Serbskie MSW zaznaczyło w komunikacie, że z Macedonii i Bułgarii do Serbii usiłuje się dostać codziennie przez granicę około tysiąca osób, które przez Węgry kierują sie do innych państw UE. Veljović i Papp podkreślili, że nielegalni imigranci to problem nie tylko Węgier i Serbii, lecz także całej Europy.

W środę Węgry zapowiedziały, że ze względu na napływ nielegalnych imigrantów zamkną granicę z Serbią i wybudują wzdłuż niej ogrodzenie.

Liczba uchodźców na terytorium Węgier wzrosła z 2 tys. w 2012 r. do 54 tys. w tym roku, co stawia ten kraj na drugim miejscu w UE (po Szwecji) pod względem liczby przyjmowanych uchodźców w stosunku do liczby mieszkańców. Według węgierskich władz 95 proc. przybyszów przedostaje się do kraju przez granicę z nienależącą do UE Serbią.

PAP/RIRM

drukuj