Ministrowie, którzy odchodzą do PE podsumowali swoją pracę

Szef MSWiA Joachim Brudziński kierował resortem przez półtora roku. Kontynuował projekt modernizacji służb mundurowych. Za jego kadencji do Policji i Straży Granicznej trafiły nowoczesne śmigłowce.

Minister Brudziński kontynuował projekt przywracania posterunków Policji. Według statystyk blisko 90 proc. Polaków czuje się bezpiecznie w kraju, a 98 proc. obywateli uważa okolicę, w której żyje za bezpieczną.

To przede wszystkim zasługa zaangażowania, profesjonalizmu i poświęcenia właśnie funkcjonariuszy – mówił min. Joachim Brudziński.

Odchodzący szef MSWiA w listopadzie ubiegłego roku zakończył spór z podległymi mu służbami.

– Od stycznia 2019 roku funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymali podwyżkę w kwocie 650 zł brutto. Kolejna podwyżka w wysokości 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 roku – podkreślał Joachim Brudziński.

Funkcjonariusze odzyskali niektóre przywileje. Służby kierowane przez ministra skutecznie zabezpieczyły m.in. Szczyt Klimatyczny w Katowicach, Konferencje Bliskowschodnią w Warszawie. Polscy strażacy pomagali gasić pożary lasów w Szwecji. MSWIA zablokowało również przyjęcie międzynarodowych dokumentów dotyczących migracji, które zagrażały bezpieczeństwu Polski.

Swoją trzyletnią pracę podsumował też wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej Patyk Jaki. Komisja doprowadził do zwrotu nieruchomości wartych około ośmiuset milionów złotych.

– To jest taki dorobek, po którym nikt już nie mówi, że nie było afery reprywatyzacyjnej. Ten dorobek w dodatku sprawił, że warszawski ratusz przestał oddawać nowe nieruchomości – wskazywał.

Patryk Jaki koordynował zmianą ustawy o komornikach. Zmniejszyła ona koszty egzekucji i wyeliminowała większość nadużyć. Wiceminister sprawiedliwości przeprowadził też modernizację służby więziennej.

– Pracownicy Służby Więziennej nie tylko otrzymali bardzo wysokie podwyżki, ale poprawiły się także warunki ich pracy – mówił.

Przewrócony został system elektronicznego dozoru oraz wprowadzono duży program: Praca dla więźniów.

– Kiedy przychodziłem do Ministerstwa Sprawiedliwości więźniowie wypracowywali niecałe 90 mln. Dzisiaj jest to 350 mln – akcentował wiceminister sprawiedliwości.

Patryk Jaki odpowiadał również za projekty zwiększenia ochrony zwierząt; wprowadzenia kar za cofanie liczników w samochodach oraz stworzenia jawnego rejestru pedofilów. Koordynował też prace związane z powołaniem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL w Warszawie.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl