fot. IPN

Obchodzimy „Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką”

Dziś po raz trzeci obchodzimy „Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką”. Z powodu pandemii obchody zostały ograniczone. Jednak jest wiele inicjatyw w Internecie.

Jutro minie dokładnie 76 lat od bestialskiego mordu rodziny Ulmów z Markowej, która pomagała Żydom w czasie niemieckiej okupacji. Jednak takich Polaków było więcej.

– Chodzi o to, by pamiętać o tych, którzy tę pomoc potrafili okazać. Którzy dobrowolnie i spontanicznie sprzeciwiali się niemieckiemu terrorowi i wyciągali rękę w akcie współczucia, solidarność do tych, którzy byli w najtrudniejszej sytuacji – zaznaczył dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.

Za pomoc Żydom grodziła śmierć – przypominał dr Wojciech Kozłowski. We wtorek w różnych miejscach Polski upamiętnieni zostaną kolejni bohaterowie.

– Dzięki inicjatywie Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa wraz z oddziałami zostało przygotowanych do odsłonięcia 11 pomników i tablic na terenie całego kraju – mówił wiceprezes IPN Mateusz Szpytma.

Uroczystości będą skromne i zostały dostosowane do aktualnej sytuacji. Z wielu inicjatyw zrezygnowano. Jednak w internecie można obejrzeć wystawę „Polacy ratujący Żydów”, a także wyjątkowy film „Paszporty Paragwaju”, który będzie dostępny w wielu językach.

Film opisuje, jak Polscy dyplomaci pozyskiwali dla Żydów paszporty państw Ameryki Południowej, aby ocalić ich od zagłady w niemieckich obozach. Bohaterstwo grupy Ładosia nagłośnił m.in. były ambasador Polski w Szwajcarii dr Jakub Kumoch, który wspierał też niełatwe badania historyczne na ten temat.

– Odtworzenie początkowej części listy Ładosia, czyli około 3 tysięcy spośród  8 do 10 tysięcy, spośród ludzi, którzy w czasie zagłady mieli jego paszporty – wskazał dr Jakub Kumoch.

Muzeum Auschwitz udało się pozyskać oryginalne dokumenty drugiej części tzw. archiwum Eissa, w którym znajduje się kilkadziesiąt zdjęć Żydów, którym pomogła grupa ambasadora Aleksandra Ładosia. Wyjątkowym miejscem upamiętnienia Polaków ratujących Żydów jest Kaplica Pamięci w sanktuarium Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Można ją odwiedzić wirtualnie na stronie internetowej kaplica-pamieci.pl http://kaplica-pamieci.pl/. We wtorek o godzinie 12.00 w sanktuarium sprawowana będzie Msza święta w intencji  bohaterów. Będzie ją transmitowało Radio Maryja.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl