PAP/Maciej Kulczyński

We wrocławskim zoo na świat przyszły cztery jeżozwierze indyjskie

We wrocławskim zoo na świat przyszły cztery jeżozwierze indyjskie. Tegoroczne młode to dwie pary bliźniaków, które urodziły się 3 i 8 marca.

Jak poinformowała rzecznik zoo Joanna Kij, we wrocławskim ogrodzie zoologicznym mieszkają trzy dorosłe osobniki jeżozwierzy indyjskich. Są to dwie samice w wieku 8 i 5 lat, które przyszły na świat w Heidelbergu, oraz 10-letni samiec, urodzony w Polsce.

„Jeżozwierze czują się we wrocławskim ogrodzie bardzo dobrze i w zasadzie każdego roku rodzą młode. Tegoroczne maluchy to podwójne bliźniaki, które przyszły na świat 3 i 8 marca” – powiedziała rzecznik.

W środowisku naturalnym jeżozwierze zamieszkują Europę, Afrykę i Azję. Cechą charakterystyczną tych gryzoni są kolce, które powstały na skutek przekształcenia się sierści. Stanowią one – jak podkreśliła Kij – bardzo skuteczny system obronny nawet przed największymi drapieżnikami.

„Kiedy jeżozwierz czuje się bezpieczny kolce leżą wzdłuż jego ciała i jeśli ktoś jest odważny można go spróbować pogłaskać. W chwili niebezpieczeństwa jeżozwierz odwraca się tyłem, stawia kolce do góry, grzechocze nimi odstraszając napastnika i kiedy to nie skutkuje, atakuje tyłem lub bokiem ciała. Kolce jeżozwierza są ostre, więc łatwo wchodzą w ciało, a na ich końcach znajdują się ząbki lub małe harpuny, które uniemożliwiają ich wyjęcie, więc zostają w ciele ofiary” – tłumaczyła rzecznik.

Wrocławskie jeżozwierze to jeżozwierze indyjskie. Gatunek ten zamieszkuje w naturze południowo-zachodnią Azję. Prowadzi nocny tryb życia, dni spędza w norach, które sam kopie. Średnia długość ciała dorosłego osobnika to 80 cm, ogona 10 cm, a masa ciała sięga 15 kg. Jego ciało ma kolor brunatny, a włosy wierzchniej części, przekształcone w kolce o długości do 30 cm, przechodzą z brunatnego lub czarnego w biały.

Jeżozwierz indyjski to gatunek, który dobrze przystosowuje się do różnych środowisk, najchętniej jednak wybiera skaliste zbocza gór. Żywi się głównie warzywami, korzonkami i zbożem, więc niemal wszędzie znajduje pożywienie. Młode rodzą się raz w roku – od jednego do czterech, po dość krótkiej, bo dwumiesięcznej ciąży.

W środowisku naturalnym średnia długość życia tego gatunku wynosi do 7 lat, natomiast w ogrodach zoologicznych – nawet 21 lat.

Rzecznik zoo zwróciła uwagę, że choć gatunek ten uważany jest za powszechny w środowisku naturalnym, to Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wskazuje na stały spadek liczebności populacji dorosłych osobników oraz skrajne wahania subpopulacji.

„To pokazuje, że sytuacja jeżozwierzy indyjskich zmienia się i wkrótce mogą zostać uznane za zagrożone wyginięciem” – powiedziała rzecznik, dodając, że głównym zagrożeniem dla jeżozwierzy jest rozwój cywilizacji, czyli zanik siedlisk oraz polowania, ponieważ ich mięso jest cenione na lokalnym rynku.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl