fot. pixabay.com

Wchodzi w życie tzw. ustawa antyprzemocowa

Od dzisiaj zaczyna obowiązywać tzw. ustawa antyprzemocowa. Teraz sprawca przemocy domowej, po wydaniu odpowiedniego nakazu, będzie musiał  opuścić mieszkanie oraz dostanie zakaz zbliżania się do niego.

 Ustawa, która dzisiaj wchodzi w życie, zakłada wprowadzenie szybkiego postępowania wobec osoby stosującej przemoc, m.in. nakazanie opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakazanie zbliżania się do ofiary. Uprawnienia do wydawania takiego nakazu przyznane zostały policji, a także Żandarmerii Wojskowej.

„To zupełnie nowe kompetencje. Dzięki nim policja otrzymuje nowe, skuteczne narzędzie do walki z przemocą domową. Dotychczas było tak, że to ofiara przemocy, niejednokrotnie kobieta z dziećmi, musiała uciekać z domu lub pozostawać ze sprawcą przemocy pod jednym dachem. Teraz, dzięki natychmiastowemu nakazowi policyjnemu, będzie mogła mieć pewność, że wezwanie policji definitywnie rozwiązuje problem” – poinformował Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

Jak dodał polityk, nakaz opuszczenia mieszkania będzie egzekwowany – łącznie z możliwością użycia środków przymusu – bez względu na ewentualne twierdzenie sprawcy, że nie ma dokąd się wyprowadzić. Policja będzie również zobowiązana do regularnego sprawdzania czy osoba objęta zakazem zbliżania się do mieszkania stosuje się do nałożonej na nią sankcji. Jeżeli nie będzie tego robić, będzie podlegać karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

 

TV Trwam News

drukuj