Pod Wawelem zasiano łąkę papieską

Ok. 50 gatunków kwiatów ma wyrosnąć na tzw. łące papieskiej, posianej w sobotę pod wzgórzem wawelskim w Krakowie. Nasiona, z których wykiełkują rośliny, poświęcił papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży 2016.

Wśród siejących łąkę byli m.in. dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM) Piotr Kempf i franciszkanin o. Jan Maria Szewek. Akcją zainteresowali się także przechodzący obok skweru krakowianie i turyści.

Łąka u stóp Wawelu, u zbiegu ulic Bernardyńskiej i św. Idziego, zajmie powierzchnię ok. 6 arów.

„To będzie dziki, ale bardzo kolorowy ogród w centrum miasta. Łąki kwietne są przykładem zupełnie innego podejścia do zieleni w mieście. Nie mówimy o wypielęgnowanych trawnikach, tylko dzikorosnących kwiatach z dużą ilością owadów, motyli, płazów” – powiedział dziennikarzom Kempf.

Jak wyjaśnił, pierwsze rośliny powinny wzejść już za kilka dni. Na przełomie kwietnia i maja wyrosną pierwsze kwiaty – najprawdopodobniej maki. Różnorodne kwiaty będą rosły do końca sezonu wegetacyjnego. To rośliny wieloletnie, więc w kolejnych latach same będą się rozsiewać.

Posadzenie łąki kwietnej jest inicjatywą Zarządu Zieleni Miejskiej (ZZM) w Krakowie, któremu udało się wnieść nasiona do Pałacu Arcybiskupów Krakowskich (przy ul. Franciszkańskiej) na ostatnie spotkanie Franciszka z organizatorami ŚDM.

„Mieliśmy pewne trudności, ochrona była zaniepokojona, ale papież usłyszawszy o naszej inicjatywie chętnie nas przyjął i pobłogosławił nasiona” – wspominał dyrektor ZZM.

Łąka na skwerze pod Wawelem będzie m.in. przypominać o ŚDM.

„Każdy sposób jest dobry, aby przypominać o ŚDM. Myślę, że jak człowiek usłyszy +ŚDM+, to zawsze coś do niego wraca – albo wspomnienia napotkanych wówczas osób, albo słowa, które wypowiedział papież, albo nasze postanowienia. Siejąc łąkę przypominamy to, co było ważne w nauczaniu Franciszka – wezwanie do ochrony świata stworzonego” – powiedział o. Jan Maria Szewek.

Jak zwrócił uwagę, obecny papież jest pierwszym w historii, który przyjął imię świętego z Asyżu.

„Św. Franciszek z Asyżu wzywał rośliny, zwierzęta, planety do tego, aby chwaliły Pana, i był zdania, że ludzie i przyroda powinny się troszczyć o siebie” – mówił krakowski franciszkanin.

Przypomniał, że św. Franciszek chciał, żeby łąki rosły przy każdym klasztorze.

„Św. Franciszek był prekursorem rezerwatu, ponieważ prosił braci, aby na obrzeżach uprawianych ogrodów pozostawiali nieuprawiane zagony, miedze, gdzie rośliny rosłyby bez ingerencji człowieka i chwaliły Pana Boga” – opisywał franciszkanin. Święty z Asyżu chciał także, aby łąki rosły przy kościołach i były miejscem wspólnych spotkań ludzi.

Podczas ŚDM papież pobłogosławił nasiona na ok. 15 arów powierzchni. Pozostałe nasiona, na 9 arów, zostaną zasiane prawdopodobnie w przyszłym tygodniu na krakowskich Błoniach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl