fot. twitter.com/MSZ_RP

W. Waszczykowski: Polska będzie uzasadniać, dlaczego decyzja UE ws. relokacji uchodźców jest niesłuszna

Decyzja Komisji Europejskiej o wszczęciu wobec Polski, Węgier i Czech procedury w związku z nieprzyjęciem uchodźców jest niesprawiedliwa. Widzimy tutaj podwójne standardy – powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.    

KE formalnie wszczęła dziś procedurę. Jej rzecznik ogłosił jednocześnie, że Polska ma miesiąc na odpowiedź na tę decyzję, a nie dwa miesiące, jak to jest zwykle w przypadku procedur o naruszenie prawa.

Minister Witold Waszczykowski zapowiedział, że Polska będzie się bronić.

– My będziemy oczywiście bronić się, argumentować dlaczego ta decyzja Unii Europejskiej jest niesłuszna, zarówno ta podjęta we wrześniu 2015 roku, jak i dzisiejsza. Ten eufemizm „koncepcja relokacji” możemy określić normalnym językiem. Jest to koncepcja siłowego przesiedlenia 160 tysięcy ludzi do miejsc, do których najczęściej nie chcą być przeniesieni. Jest to koncepcja niesłuszna, która nie powinna być wtedy podjęta i dzisiaj realizowana – powiedział Witold Waszczykowski.

Szef polskiej dyplomacji przypomniał też, że zgodnie z porozumieniem z września 2015 r. przesiedlonych miało zostać 160 tys. osób.

Tymczasem – jak dodał – do tej pory dokonano tego w stosunku do 20 tys. ludzi i ze swych zobowiązań nie wywiązała się znaczna większość czy nawet wszystkie kraje Unii Europejskiej.

RIRM

drukuj