Proces o ograniczenie praw rodzicielskich w zw. z brakiem zgody na zaszczepienie noworodka

Przed Sądem Rejonowym w Inowrocławiu rozpoczął się dziś proces o ograniczenie praw rodzicielskich w związku z niewyrażeniem przez rodziców zgody na zaszczepienie dziecka po porodzie.

Rozprawa toczyła się przy drzwiach zamkniętych i została odroczona do 24 sierpnia. Przed budynkiem sądu odbyła się także pikieta przeciwników obowiązkowych szczepień dzieci.

Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP” podkreśliła, że w szesnastu państwach Unii Europejskiej rodzice mają wolny wybór w tej kwestii.

– Rodzice na Zachodzie są po prostu traktowani inaczej. Czy my jesteśmy w czymś gorsi, głupsi, czy urzędnik ma prawo za nas podejmować decyzje, skoro to nie on ponosi konsekwencje tych decyzji i to nie on musi pielęgnować dziecko z np. padaczką poszczepienną? Przede wszystkim należałoby wprowadzić dobrowolność szczepień. Należałoby też w prawie ściśle określić, że nie wolno kierować sprawy do sądu rodzinnego na podstawie jakiegoś przypuszczenia zagrożenia zdrowia dziecka. Ci rodzice podjęli te decyzje w ochronie jego zdrowia, ponieważ poprzednie dziecko miało powikłania, a matka – gdy rodziła noworodka – była chora. Wiadomo, że było ryzyko przeniesienia infekcji – powiedziała Justyna Socha.

W Polsce od 1996 r. istnieje obowiązek szczepienia dziecka w pierwszej dobie po porodzie przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

W naszym kraju odsetek wyszczepialności nadal jest wysoki, ale w ostatnich latach coraz więcej osób nie zgadza się na szczepienia swoich dzieci. W ubiegłym roku odnotowano ponad 23 tys. oficjalnie odnotowanych odmów.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl