fot. pixabay.com

Łączna liczba osób zaszczepionych w Polsce na COVID przekroczyła milion

Trwają szczepienia przeciw COVID-19. W naszym kraju liczba zaszczepionych przekroczyła milion.  

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że tempo szczepień udaje się utrzymać. Do tej pory wykonano ich milion.

– Mniej więcej 150 tysięcy to są ludzie, którzy otrzymali już drugą dawkę, a 850 tysięcy to są osoby, które zostały zaszczepione pierwszą dawką – wskazał w TVP Info szef resortu zdrowia.

Szczepienia przeciw COVID-19 trwają w Polsce od 27 grudnia ubiegłego roku. Od 25 stycznia do szczepienia tzw. grupy zero dołączyły osoby powyżej 70. roku  życia. Z powodu opóźnień w dostawie szczepionek Pfizera i Moderny – nie wszystkie zapisane osoby mogą zaszczepić się w wybranym przez siebie terminie. Minister zdrowia poinformował, że Polska ma zakontraktowanych łącznie 85 milionów dawek.

TV Trwam News

***

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w wydanym pod koniec grudnia 2020 roku stanowisku na temat szczepionek podkreślił, że decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu. Dokument przygotowany przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP został podzielony na trzy części. Pierwsza część to opinia o medycznych skutkach szczepionek, druga dotyczy etycznego wymiaru produkcji szczepionek, a trzecia, podejmuje temat powinności poddania się szczepieniu.

Specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, prof. Andrzej Kochański, wyjaśnił, w jaki sposób działają szczepionki mRNA. Zaznaczył, że cząsteczka mRNA nie ma kontaktu z naszym genomem.

Ks. bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, wskazał, że „korzystanie z niegodziwie wyprodukowanej szczepionki nie może być utożsamiane z akceptacją dla aborcji”. Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać z takich szczepionek, jeśli nie są dostępne inne szczepionki, niebudzące moralnych zastrzeżeń – podkreślił ks. bp Jacek Grzybowski.

Decyzję o tym, czy szczepić się, czy nie, każdy powinien podejmować we własnym sumieniu. Dokument Episkopatu jest stanowiskiem, a nie apelem o to, by się szczepić.

Pełna treść stanowiska Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych dostępna jest na stronie Konferencji Episkopatu Polski [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl