fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] M. Korzekwa-Kaliszuk: Ochrona życia człowieka to tak ważna sprawa, że żadna zwłoka nie jest uzasadniona

Zwłoka w publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego zdecydowanie była zbędna, tak jak i czekanie z wyrokiem kilka lat. Ochrona życia człowieka to jest tak ważna sprawa, że żadna zwłoka nie jest uzasadniona – zaznaczyła Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik, psycholog, w rozmowie z TV Trwam.

Wczoraj przed północą w Dzienniku Ustaw opublikowany został wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. przesłanki eugenicznej. Niezgodne z prawem jest zabójstwo dziecka, jeśli pretekstem do tego jest podejrzenie choroby.

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk do uzasadnienia wyroku odniosła się pozytywnie.

– To jest zdecydowanie krok naprzód. Teraz trzeba na to patrzeć i pilnować, by wyrok był respektowany w polskich szpitalach – zwróciła uwagę.

Istnieje bowiem obawa, że nie wszyscy lekarze podporządkują się wyrokowi TK. Psycholog uważa, że jest ryzyko, iż powstanie pewna zmowa milczenia, której skutkiem będzie dalsze zabijanie nienarodzonych dzieci z podejrzeniem choroby. Możliwe jest ryzyko, że proaborcyjna część środowiska medycznego będzie fałszywie stwierdzać przedwczesną śmierć dziecka czy poronienie oraz nadużywać przesłanki mówiącej o zagrożeniu zdrowia matki (zwłaszcza psychicznego).

– Możemy się spodziewać, że środowiska aborcyjne będą wykorzystywać zwłaszcza przesłankę zagrożenia zdrowia matki do tego, żeby wykonywać jeszcze więcej aborcji. Tego typu przypadki miały już miejsce w innych krajach, np. w Hiszpanii, gdzie pod pozorem troski o zdrowie psychiczne matki zabijano dziecko. To jest sytuacja absurdalna zarówno od strony medycznej, jak i strony psychologicznej – mówiła Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Jednak zdaniem działaczki pro-life, ogólna liczba aborcji – w tym nielegalnych – zdecydowanie spadnie.

– Dobre prawo będzie z pewnością liczbę takich aborcji ograniczać. Jeśli prawo zmienia się pozytywnie, to pozytywnie zmienia się też rzeczywistość. Na pewno nie będziemy mieli już do czynienia z zabijaniem tak dużej liczby dzieci z podejrzeniem chorób, jak to było do tej pory – podkreśliła.

radiomaryja.pl

drukuj