Wassermann: Rosja to kluczowy partner dla USA

Mecenas Małgorzata Wassermann, córka zmarłego tragicznie w katastrofie smoleńskiej Zbigniewa Wassermanna:

Trudno komentować tą decyzję Białego Domu. Uważam, że negatywna odpowiedź wynika z tego, że prezydent Barack Obama chce pozostawać w dobrych stosunkach z Federacją Rosyjską. Wielokrotnie to udowadniał podczas poprzedniej kadencji. W kolejnej jego prezydenturze widać wyraźnie utrzymanie tych zamierzeń. Takie nastawienie do Federacji Rosyjskiej jest jego priorytetem w polityce wobec Europy.

Rosja jest partnerem kluczowym w wielu zasadniczych kwestiach dla Amerykanów. Z polskiej perspektywy widać to wyraźnie w decyzjach podejmowanych przez Biały Dom.

Z drugiej strony, w obecnych warunkach, Polska przestała być partnerem dla Stanów Zjednoczonych. Rola naszego kraju dla Amerykanów zdecydowanie straciła na znaczeniu w międzynarodowych stosunkach.

Należy pamiętać, że dla relacji międzynarodowych i światowych bardzo ważne jest to, kto prosi i w jakim sojuszu. U nas nie prosi o rzetelne śledztwo rząd lecz sami obywatele. W związku z tym na pewno jest inne podejście do tej inicjatywy, niż gdyby to było stanowisko polskiego rządu poparte ewentualnie stanowiskiem innych krajów. Do tego jednak potrzeba wykonać aktywną pracę i poszukać sojuszników.

not. IK

drukuj