Warta Honorowa w hołdzie ofiarom smoleńskim

Po raz czwarty, grono osób uhonorowanych orderami i odznaczeniami za zasługi dla Rzeczypospolitej wystawiło przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie półgodzinną Wartę Honorową w hołdzie delegatom narodu, poległym 10 kwietnia 2010 roku w drodze do Katynia: Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych, Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, jego Małżonce, Generalicji i wszystkim uczestnikom tragicznego lotu.

Zbiórka została wyznaczona na godzinę 8:00 przed pomnikiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego, skąd nastąpił przemarsz pod Pałac Prezydencki. Wartę poprzedził kolportaż ulotek informujących o jej przesłaniu oraz odczytanie oświadczenia.

Milcząca manifestacja pamięci o elitach, które zginęły pod Smoleńskiem jest społecznym dopełnieniem oficjalnych obchodów sierpniowego święta.

ulotka do warty honorowej

Kliknij aby powiększyć

Wartę Honorową uwieńczyła Msza św. w intencji poległych w 1920 r. oraz ofiar katastrofy smoleńskiej w archikatedrze św. Jana, celebrowana przez ks. inf. Jana Sikorskiego.

W ubiegłym roku w manifestacji wzięło udział 120 osób zasłużonych dla Rzeczypospolitej. Byli wśród nich żołnierze Powstania Warszawskiego, kombatanci II wojny światowej, działacze antykomunistycznej konspiracji i NSZZ Solidarność jak również  ludzie polskiej nauki i kultury.

Pierwsza Warta złożona z działaczy dolnośląskiej, lubuskiej, opolskiej i podkarpackiej Solidarności, stanęła w 2010 roku przed kordegardą Ministerstwa Kultury.

Inicjatorami wystawienia Warty Honorowej jest grupa osób represjonowanych w okresie PRL i internowanych podczas stanu wojennego. Z kolei rolę koordynatora spełnia mieszkający w Bytomiu Odrzańskim pan Andrzej Perlak, odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

RIRM/atopolskawlasnie.com

drukuj