fot. PAP/Tomasz Gzell

Warszawski ratusz: Od 1 stycznia 2021 r. wprowadzenie żeńskich form nazw stanowisk pracowniczych

Od 1 stycznia w warszawskim ratuszu wprowadzone zostaną żeńskie formy nazw stanowisk pracowniczych. Dotychczas było to możliwe w przypadku wymienionych w ustawie zawodów, takich jak: sekretarka, sprzątaczka czy telefonistka.

Od 1 stycznia żeńskie formy będą się odnosiły też do innych stanowisk. Zamiast prezydentów będą prezydentki, a panie burmistrz – burmistrzynie. Żeńskimi formami będzie można posługiwać się w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, na stronach internetowych i pismach urzędowych.

Stołeczny radny Prawa i Sprawiedliwości, Filip Frąckowiak, uważa, że zmiany to ukłon w kierunku środowisk feministycznych.

– Zmiana nazw stanowisk na formy żeńskie jest kolejnym ukłonem prezydenta Rafała Trzaskowskiego w stronę stronnictw feministycznych. To negatywnie wpływa na język polski. Dotąd wszystko funkcjonowało bardzo dobrze, nie obrażając nikogo, nikomu nie odejmując żadnych praw, po prostu język polski miał takie, a nie inne zasady. Dziś może to bardziej ośmieszać stanowiska, a nie dodawać im powagi – wskazuje Filip Frąckowiak.

Męskie formy pozostaną w dokumentach kadrowych i formalnych. Zmiany uniemożliwia Rozporządzenie Rady Ministrów z maja 2018 roku. Jednak stołeczny ratusz już zapowiedział, że będzie apelował o nowelę ustawy w tym zakresie.

RIRM

drukuj