fot. twitter.com/Kombatanci

Warszawa: Uroczystości z okazji 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ

Pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy w stolicy odbędą się dziś uroczystości z okazji 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.

O godz. 10.00 rozpocznie je Msza Św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysty apel pamięci z udziałem wojska.

Brygada Świętokrzyska nadal oskarżana jest przez niektóre środowiska o współpracę z Niemcami. Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wskazuje, że głoszenie takich tez jest kłamstwem.

– Pamiętajmy, że żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych walczyli również w Powstaniu Warszawskim, a Brygada Świętokrzyska była jedyną formacją partyzancką, która wyzwoliła obóz koncentracyjny w Holiszowie w Czechach, uwalniając m.in. Żydówki od spalenia, jakie gotowali im esesmani. To był 5 maja 1945 roku, III Rzesza waliła się w gruzy, a esesmani oblali baraki benzyną, gdzie przebywały Żydówki tam uwięzione. Z związku z tym mówienie o tym, że Brygada Świętokrzyska to formacja współpracująca z Wehrmachtem, to po prostu kłamstwo, a mówienie o Brygadzie Świętokrzyskiej, o Narodowych Sił Zbrojnych, że to faszyści, to jest oczywiście rzecz, która nigdy nie powinna mieć miejsca – zaznacza Jan Józef Kasprzyk.   

Brygada Świętokrzyska powstała 11 sierpnia 1944 r. Była jedną z największych formacji partyzanckich działających na ziemiach polskich. Jej żołnierze walczyli równocześnie z okupantem niemieckim i z podziemiem komunistycznym.

RIRM

drukuj