Warszawa: uroczystości z okazji 99. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

W Warszawie odbędą się dziś uroczystości z okazji 99. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Centralnym punktem będzie Msza św. sprawowana o godzinie 12.00 w kościele oo. Dominikanów. Złożone zostaną również kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym powstańców na Wojskowych Powązkach.

Główne obchody rocznicowe odbyły się wczoraj w Poznaniu. Wpisały się w nie mi.in. uroczysta Eucharystia w poznańskiej farze oraz wieczorne biegi Powstania Wielkopolskiego. Do Poznania przybyli m.in. przedstawiciele władz państwowych oraz parlamentarzyści.

List do uczestników obchodów skierował prezydent Andrzej Duda. Podkreślił w nim, że 99 lat temu nikt nie wyobrażał sobie Polski bez Wielkopolski.

Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS akcentuje, że zwycięstwo w Powstaniu zawdzięczamy bardzo dobremu przygotowaniu.

Powstanie Wielkopolskie, to jedno z nielicznych zwycięskich powstań narodowych. Dlatego rocznica jego wybuchu jest bardzo ważną datą historyczną, nie tylko w Wielkopolsce, ale w całym kraju. Powstanie Wielkopolskie swój sukces zawdzięcza kilku czynnikom. Po pierwsze ze względu na pracę, która była wykonywana przez kilka pokoleń Wielkopolan, po drugie ze względu na współpracę różnych sił politycznych i po trzecie wreszcie ze względu na męstwo, zorganizowanie i konsekwencję walczących – podkreśla poseł Bartłomiej Wróblewski.

Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Było ono największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność.    Natomiast ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl