Warszawa: spotkanie premierów państw bałtyckich

Bezpieczeństwo, projekty infrastrukturalne, w tym Via Baltica oraz bieżące sprawy z unijnej agendy będą tematami dzisiejszych rozmów premier Beaty Szydło z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii w Warszawie – poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Rafał Bochenek podkreślił, że wizyta premierów: Litwy Sauliusa Skvernelisa, Łotwy Marisa Kucinskisa oraz Estonii Juri Ratasa odbędzie się na zaproszenie szefowej polskiego rządu.

„Spotkanie to będzie kontynuacją rozmów, jakie prowadziła premier Beata Szydło w maju tego roku w Tallinie, a które mają przyczynić się do umocnienia współpracy i budowania wspólnoty interesów nie tylko w regionie, ale także w ramach Unii Europejskiej” – wskazał.

Dodał, że w trakcie rozmów premierów państw bałtyckich omówione mają zostać sprawy z zakresu bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej, również w kontekście ostatniej wizyty Sekretarza Generalnego NATO w Polsce oraz kwestie związane z cyberbezpieczeństwem.

„Przywódcy skupią się także na wspólnie realizowanych projektach infrastrukturalnych Rail Baltica i Via Baltica, które mają udrożnić trakty komunikacyjne, a przez to przyczynić się do zacieśnienia współpracy gospodarczej w całym regionie” – powiedział Rafał Bochenek.

Rzecznik rządu poinformował również, że w związku ze sprawowaniem przez Estonię prezydencji w UE, a także w kontekście zbliżającego się szczytu RE w Tallinie, który odbędzie się pod koniec września, dzisiejsze spotkanie szefów rządów państw bałtyckich będzie okazją do wymiany spostrzeżeń nt. bieżących spraw z agendy europejskiej.

„Dla polskiego rządu ważną sprawą jest kwestia bezpieczeństwa, ze skuteczną polityka migracyjną w tle oraz debata nad propozycjami zmian w dyrektywnie dotyczącej pracowników delegowanych, czy przyszłego budżetu UE po 2020 r. ” – zaznaczył rzecznik rządu.

Jak poinformował, oprócz spotkania plenarnego wszystkich premierów, przewidziane są również spotkania w formacie dwustronnym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl