fot. PAP/Radek Pietruszka

Warszawa: podpisano umowę na dostawę do Polski systemów artylerii rakietowej HIMARS

W Warszawie została podpisana umowa na dostawę amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS. W uroczystości wzięli udział prezydent Andrzej Duda i wiceprezydent Mike Pence oraz szef MON Mariusz Błaszczak. Kontrakt wart 414 mln dolarów zawarły rządy Polski i Stanów Zjednoczonych.

Ta umowa to symboliczne wydarzenie, które doprowadzi do wzmocnienia potencjału obronnego i bojowego Polski oraz wzmocnienia bezpieczeństwa naszej części Europy – powiedział prezydent Andrzej Duda.

– To ważne wydarzenie, które wpisuje się w od dawna zapowiedziany i przygotowany program modernizacji polskiej armii. Program, który sprowadza się do wymiany uzbrojenia na uzbrojenie nowoczesne, odpowiadające współczesnym standardom, uzbrojenie funkcjonujące w armiach państw NATO. Tym razem systemy artyleryjskie, rakiet HIMARS, które zostaną nabyte dla polskiej armii, stanowią przejaw najnowocześniej myśli militarnej, technicznej, obronnej, a także – co bardzo mocno chcę podkreślić – są infrastrukturą militarną, bronią wypróbowaną w warunkach bojowych – zaznaczył Andrzej Duda.

Minister obrony Mariusz Błaszczak podkreślił w przemówieniu, że do Wojska Polskiego trafi system HIMARS, czyli broń wykorzystywana przez najpotężniejszą armię na świecie – armię Stanów Zjednoczonych.

– To broń, która została kupiona poprzez procedurę związaną z rozmowami pomiędzy rządem Stanów Zjednoczonych, administracją prezydenta Donalda Trumpa a polskim rządem. To broń, która zapewni Polsce bezpieczeństwo, zwiększy zdolności bojowe Wojska Polskiego, przysłuży się do tego, że wschodnia flanka NATO będzie w ten sposób zabezpieczona. Moim zadaniem jako szefa MON jest doprowadzenie do tego, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze i tak się dzisiaj dzieje – akcentował Mariusz Błaszczak.

Umowa dotyczy dostawy pierwszego dywizjonu, na który złoży się m.in. 18 wyrzutni bojowych i 2 wyrzutnie do szkolenia M-142 HIMARS. Dostawy będą realizowane do 2023 r.

Zakup wieloprowadnicowych wyrzutni artylerii rakietowej dalekiego zasięgu – program Homar – to jeden z priorytetów planu modernizacji technicznej na lata 2013-22.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl