fot. PAP/Piotr Nowak

Warszawa: odsłonięcie tablicy upamiętniającej ppłk. W. Lipińskiego, wybitnego historyka i oficera odrodzonego Wojska Polskiego

W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą ppłk. Wacława Lipińskiego, wybitnego historyka i oficera odrodzonego Wojska Polskiego. Uroczystość odbyła się przed gmachem Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. W Centralnym Przystanku Historia odbywa się pokaz filmu „Skazany na zapomnienie. Wacław Lipiński” w reżyserii Marzeny Kumosińskiej.

Po projekcji odbędzie się dyskusja, w której wezmą udział m.in. historyk prof. Wiesław Wysocki oraz wnuk ppłk. Wacława Lipińskiego, Jakub Lipiński.

fot. Instytut Pamięci Narodowej

Wicedyrektor Biura Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Adam Lewandowski, podkreśla, że ppłk Wacław Lipiński był wybitną postacią najnowszej historii Polski.

– Był przede wszystkim żołnierzem Wojska Polskiego, ale był też wybitnym historykiem i działaczem niepodległościowym po II wojnie światowej. Wacław Lipiński uformowany w środowisku piłsudczykowskim całe swoje życie oddał Polsce. W II Rzeczpospolitej Polskiej był historykiem z tytułem naukowym. Był pracownikiem wojskowego biura historycznego oraz współzałożycielem Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Reprezentował nurt piłsudczykowski. Tworzył konwent organizacji niepodległościowych. Po wojnie zaangażował się w walkę o niepodległość, tworząc różne organizacje. Utworzył m.in. Komitet Porozumiewawczy Organizacji Polski Podziemnej – przypomina Adam Lewandowski.

Ppłk Wacław Lipiński napisał memoriał do Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, w którym informował Zachód o łamaniu porozumień międzynarodowych przez Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej.

Został aresztowany w 1947 roku. Dwa lata później, 4 kwietnia 1949 r. funkcjonariusze UB zamordowali go w więzieniu we Wronkach.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl