Warszawa: Odbyło się ogólnopolskie spotkanie rodzin polskich jeńców wojennych

Rodziny polskich jeńców wojennych i weterani spotkali się na ogólnopolskim zjeździe w Warszawie. Wydarzenie zainaugurowała Msza św. sprawowana w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W planie znalazła się też sesja popularnonaukowa oraz zwiedzanie Muzeum Katyńskiego.

Głód, bicie i brutalne zabójstwa – właśnie tak wyglądała codzienność w radzieckich i nazistowskich obozach jenieckich. Spotkanie, jakie wczoraj odbyło się w Warszawie miało na celu popularyzowanie wiedzy o losie i życiu jeńców wojennych.

Prof. Danuta Kisielewicz z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu wskazała na antenie TV Trwam, że dotychczas pamięć o nich była pomijana.

Problematyka jeniecka nie była dostatecznie rozpoznawana, eksponowana i popularyzowana z wyjątkiem obozów koncentracyjnych i robotników przymusowych. Trudno było znaleźć jakieś informacje dotyczące tej problematyki również w podręcznikach szkolnych czy akademickich. W ostatnich czasach została ona zbadana bardzo szeroko, pojawia się wiele publikacji, wiele prac naukowych czy wspomnieniowych – powiedziała prof. Danuta Kisielewicz.

Na zjazd rodzin polskich jeńców wojennych i weteranów przybyła m.in. córka rotmistrza Witolda Pileckiego – Zofia Pilecka-Optułowicz. 25 maja 1948 roku komuniści strzałem w tył głowy wykonali wyrok śmierci na jej ojcu.

Ogólnopolskie spotkanie zorganizowało m.in. Muzeum Katyńskie i Centralne Muzeum Jeńców Wojennych.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl