fot. episkopat.pl

Warszawa: dziś ingres ks. bp. Romualda Kamińskiego do katedry warszawsko praskiej

W bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie odbędzie się dziś liturgiczna inauguracja posługi nowego biskupa diecezji warszawsko-praskiej – ks. bp. Romualda Kamińskiego.

Uroczystość inauguracji ks. bp. Romualda Kamińskiego na następcę urzędu biskupa warszawsko-praskiego rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.00. Dotychczas ksiądz biskup pełnił funkcję koadiutora diecezji. Nowy ksiądz biskup zastąpi na tym stanowisku ks. abp. Henryka Hosera SAC.

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. bp. Romualda Kamińskiego koadiutorem diecezji warszawsko-praskiej 14 września 2017 r. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia 2017 r., Papież przyjął rezygnację biskupa warszawsko-praskiego ks. abp. Henryka Hosera, który skończył 75 lat i przeszedł na emeryturę.

***

Nowy biskup warszawsko-praski, ks. bp Romuald Kamiński, urodził się 7 lutego 1955 r. w Janówce. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1981 r.  Był wikariuszem w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku, administratorem w Domu Arcybiskupów Warszawskich oraz referentem w Sekretariacie Prymasa Polski i kapelanem ks. kard. Józefa Glempa w latach 1983-1992. Od 1992 r. pełnił funkcję kanclerza Kurii Warszawsko-Praskiej, był też członkiem Kolegium Konsultorów i Rady Kapłańskiej. 8 czerwca 2005 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Jego konsekracja odbyła się 23 czerwca 2005 r. w katedrze ełckiej. Jako zawołanie biskupie ks. bp Romuald Kamiński obrał słowa: „Sub Tuum praesidium” (Pod Twoją obronę).

W Konferencji Episkopatu Polski pełni m.in. funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Duszpasterstwa Służb Zdrowia (od 13 X 2017) i przewodniczącego Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy. Jest też członkiem Rady ds. Dialogu Religijnego, Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego i Zespołu ds. Kontaktów z Przedstawicielami Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie.

Ks. bp Romuald Kamiński dobrze zna diecezję, do której przychodzi, ponieważ pracował w niej przez wiele lat.

„Mając doświadczenie posługi kanclerza, jak mało kto, miałem możliwość poznania wszystkich mechanizmów działających w diecezji. Wiedza ta jest dla mnie ogromnym atutem, ale to już nie są tamte czasy. Świat się zmienia, zmieniają się warunki życia, relacje międzyludzkie. Nie ukrywam, że tak po ludzku to bardzo się boję, ale jeśli jest to zgodne z wolą Bożą, to trzeba powiedzieć tak i poddać się Jej całkowicie. Tak też zrobiłem” – mówił po ogłoszeniu nominacji.

Pytany o priorytety swojej pracy duszpasterskiej odpowiadał, że biskup przede wszystkim powinien dbać o wspólnotę kapłańską, „gdyż jest to wspólnota, która jest na pierwszej linii pracy Kościoła”.

„Im będziemy mieć świętszych, bardziej zaangażowanych i duchowo oddanych kapłanów, tym nasza praca będzie wydawała lepsze owoce” – zaznaczył ks. bp Romuald Kamiński.

Jako drugi priorytet wskazał zaangażowanie w pracę z laikatem. Mówiąc o ruchach i wspólnotach modlitewnych, podkreślił, że trzeba stworzyć takie podłoże duszpasterskie, takie formy, aby każdy mógł znaleźć dla siebie jak najlepsze miejsce i mógł odnaleźć się w Kościele.

Episkopat.pl/RIRM

drukuj