Ingres ks. bp. Tadeusza Lityńskiego do gorzowskiej katedry

W Gorzowskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbył się ingres ks. bp. Tadeusza Lityńskiego. W uroczystej Eucharystii uczestniczył: Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abp. Celestino Migliore, Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak, a także licznie przybyli księża biskupi, kapłani, siostry zakonne oraz wierni z całej diecezji.

Na początku Mszy św. dotychczasowy biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej  ks. bp Stefan Regmunt przywitał swojego następcę.

– Moim następcą został mianowany ksiądz biskup Tadeusz Lityński, znany wiernym jako gorliwy, otwarty na sprawy Kościoła i człowieka biskup. Muszę również zaznaczyć, że ksiądz biskup Tadeusz jest pierwszym po II wojnie światowej biskupem diecezjalnym wywodzącym się z grona lokalnego duchowieństwa. Nie musi się nam przedstawiać, ani my jemu. Znamy go dobrze, rozumiemy się bez słów. Księże Biskupie Tadeuszu, wyrażamy Ci nasz szacunek i witamy Cię w nowej roli jako naszego biskupa – mówił ks. bp Stefan Regmunt.

Następnie Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore  odczytał papieską bullę nominacyjną.

– Po zasięgnięciu opinii Kongregacji ds. Biskupów, mocą naszej władzy apostolskiej ustanawiamy Cię biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ze wszystkimi prawami i powinnościami należnymi tejże posłudze według kanonów prawa – odczytał decyzję ks. abp Celestino Migliore.

Ks. abp Celestino Migliore wręczył również ks. bp. Tadeuszowi Lityńskiemu historyczny pastorał.

Ks. bp Tadeusz Lityński – który przewodniczył uroczystej Mszy św. – w homilii przypomniał  nauczanie Kościoła, które opiera się na objawieniu. Wskazał, że ostateczny sens istnienia człowieka odnajdujemy w Bogu, który wychowuje i kształtuje. Ks. bp. Tadeusz Lityński zwrócił się też do swoich diecezjan.

– Umiłowani Diecezjanie, nie wstydzę się tego powiedzieć, że jestem dumny z mojego lubuskiego pochodzenia, ale wiem, że pokornie powinienem dzisiaj poprosić: Bądźcie przy mnie. Tak, jak byliście zawsze przy moich poprzednikach. Wspierajcie mnie w trudzie głoszenia Chrystusa – Światłości Świata. Jestem jednym z was, ale od dzisiaj, tak szczególnie jestem też dla was, jako kolejny biskup diecezjalny. Potrzebuję waszej współpracy, waszej pomocy. Po ludzku, przerasta mnie ta nominacja, ale z pomocą przychodzą mi słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane tu, w Gorzowie. Te słowa św. Jana Pawła II odczytuję jako zadanie osobiste i duszpasterskie: pielęgnować życie modlitwy, podtrzymywać je i rozwijać – podkreślił ks. bp Tadeusz Lityński.

Dotychczasowy biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. bp senior Stefan Regmunt złożył rezygnację ze względu na stan zdrowia. Ks. bp Tadeusz Lityński – nowy pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – przez trzy lata pełnił funkcję biskupa pomocniczego tej diecezji. Ma 53 lata.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl