fot. PAP/Wojciech Okulnik

Warszawa: Drugi dzień kongresu „Polska Wielki Projekt”

W warszawskich Arkadach Kubickiego trwa IX edycja kongresu „Polska Wielki Projekt”. Na dziś zaplanowanych jest pięć paneli dyskusyjnych.

W jednym z nich wezmą udział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, a także europoseł PiS, jeden z wiceprzewodniczących PE, Zdzisław Krasnodębski.

Politycy zabiorą głos w panelu zatytułowanym „Europa po…, Europa przed… Zadania polskiej i europejskiej polityki zagranicznej w nowej perspektywie”.

Wczoraj debatowano m.in. na temat wykorzystania potencjału polskiej gospodarki. Główny ekonomista PZU Paweł Durjasz ocenił, że nie można w nieskończoność opierać rozwoju na strategii opartej na taniej sile roboczej.

– Po pierwsze, mamy tej siły roboczej czy zasobów pracy coraz mniej, dlatego że tendencje demograficzne dramatycznie się zmieniają. Polska będzie jednym z najszybciej starzejących się krajów Europy. Widać zresztą już na rynku pracy, że brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników stanowi jedną z najważniejszych barier działalności przedsiębiorstw, dlatego płace rosną coraz szybciej. Płace rosną coraz szybciej również dlatego, że aspiracje ludzi rosną i to jest bardzo zrozumiałe, więc trzeba iść w tym kierunku, trzeba się do tego dostosowywać. Wzrost płac oznacza erozję tej przewagi konkurencyjnej, którą Polska dysponowała. Nie da się już opierać wzrostu na eksporcie produktów o niskiej wartości dodanej w oparciu o tanią siłę roboczą. Trzeba przechodzić właśnie do tych działów produkcji, które oferują wyższą wartość dodaną, wyższe zyski, które są bardziej nowoczesne i bardziej bogatych w wiedzę – wskazał Paweł Durjasz.

Dziewiąta edycja Kongresu „Polska Wielki Projekt” potrwa do jutra. Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Polska Wielki Projekt.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl