fot. PAP/Rafał Guz

Warszawa: dobiegły końca polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe

W Warszawie odbyły się polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe Uczestniczyli w nich premier Mateusz Morawiecki oraz szefowa rumuńskiego rządu Viorica Dancila.

Rozmowy dotyczyły rozwoju stosunków dwustronnych oraz relacji w ramach NATO i Unii Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że Rumunia jest dla Polski jednym z kluczowych partnerów na wielu polach. Jednym z poruszanych tematów była kwestia polityki energetycznej – dodał szef polskiego rządu.

– Rozmawialiśmy o projekcie Nord Stream II, gdzie oba nasze państwa podkreśliły wagę i konieczność dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. Tworzenie drugiej nitki gazociągu północnego Nord Stream II nie należy do budowania wspólnego, zdywersyfikowanego pola do dostaw gazu – powiedział Mateusz Morawiecki.  

Premier wskazał też, że Polska wspiera ambicje Rumunii w zakresie przystąpienia do strefy Schengen. Zaznaczył, że poprzez wymiar środkowoeuropejski chcemy budować silną Unię Europejską.

Szefowa rumuńskiego rządu mówiła z kolei po zakończeniu rozmów, że chciałaby pogłębienia współpracy gospodarczej z Polską.

RIRM

drukuj