fot. PAP/Marcin Obara

Warszawa: Ciąg dalszy obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

W stolicy dziś dalszy ciąg obchodów związanych z 75. rocznicą Powstania Warszawskiego. O 11.00 w parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego zostanie odsłonięty pomnik gen. bryg. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego ps. „Motyl”.

Kwadrans później w siedzibie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych odbędą się uroczystości związane z rocznicą zdobycia przez powstańców tego budynku.

Z kolei popołudniu zostanie odsłonięty pamiątkowy kamień ku czci Augusta Agbooli Browne’a ps. „Ali”, który walczył w powstaniu. Kamień stanie u zbiegu pasażu Wiecha i ul. Chmielnej.

Historyk prof. Grzegorz Kucharczyk wskazał na antenie Radia Maryja, że postawę Polaków walczących w Powstaniu Warszawskim można opisać w dwóch słowach: ofiara i heroizm.

– Bo to była rzeczywiście heroiczna ofiara dziesiątek tysięcy Polaków, którzy chwycili za broń nie tyle przeciw komuś – oczywiście wróg był jasny – ale przede wszystkim o wolność. Nie tylko w sensie politycznym. Dzisiaj często używa się określenia „wojna cywilizacyjna”. Warto zwrócić uwagę, że Powstanie Warszawskie było właśnie czymś takim – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1. sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl