fot. twitter.com/PremierRP

Warszawa: Centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu

W Warszawie trwają centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Uroczystości odbywają się w 75. rocznicę tzw. Krwawej Niedzieli. Biorą w nich udział parlamentarzyści i przedstawiciele władz państwowych. Wśród nich jest m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

Uroczystości zainaugurowała Msza św. sprawowana w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Po Eucharystii odbyło się złożenie wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

Zbrodnia Wołyńska była wyjątkowo okrutną antypolską czystką etniczną podyktowaną nienawiścią – wskazał prof. Jan Żaryn, senator PiS.

Powodem tych wyjątkowo okrutnych zbrodni była nienawiść na tle etniczno-rasowym, podyktowana również przyjęciem ideologii wzorowanej na rasistowskiej i nazistowskiej ideologii przez ukraińskich nacjonalistów, która to dawała niejako podstawę i argument, by wyczyścić teren Kresów południowo-wschodnich z elementu obcego. Niemcy wykonali to zadanie z punktu widzenia interesów ukraińskich, jeśli chodzi o Żydów, natomiast Polaków należało w związku z tym wytępić posługując się tą samą argumentacją, ale już własnymi narzędziami – powiedział prof.. Żaryn.

Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu odbywają się dziś w całej Polsce.

IPN w Rzeszowie zorganizował akcję „11 lipca zapal Znicza Pamięci”, której celem jest zapalenie zniczy na grobach pomordowanych przez OUN-UPA w powiecie lubaczowskim.

75 lat temu, 11 i 12 lipca UPA dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach na Wołyniu.  W latach 1943 – 1945 zginęło tam – według różnych szacunków – od około 100 do nawet 200 tys. Polaków.

 

RIRM

drukuj