Apelacja przeciwko ratyfikacji umowy CETA do polskich europosłów

O głosowanie przeciwko ratyfikacji umowy CETA apeluje do polskich europosłów – Komitet Stop CETA. Jutro przed biurem PE w Warszawie odbędzie się protest w tej sprawie.

Przedstawiciele różnych środowisk w tym m.in. parlamentarzyści i związkowcy rolniczej solidarności, podpisani pod apelem zwracają uwagę, że umowa CETA uderza w interesy polskiego rolnictwa.

Jak podkreśla dr Krzysztof Kawęcki, wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej umowa ta jest także zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego polskich obywateli i może być zagrożeniem dla istnienia dziesiątków tysięcy polskich gospodarstw rolnych.

Występują trzy zagrożenia. Koncepcja arbitrażu, który ustanawia władzę międzynarodowych korporacji ponad prawem państw narodowych. W świetle tej umowy państwo i korporacje stają się równorzędnymi partnerami, a w niektórych nawet wymiarach władza korporacji staje się nadrzędna nad państwami narodowymi. Po drugie jest zagrożenie dla polskiego rolnictwa, gdyż  zniesienie wszelkich barier handlowych doprowadzi do załamania się polskiego rolnictwa, jak mówią eksperci nawet w stopniu porównywalnym z upadkiem przemysłu w latach 90-tych. Trzecią kwestią jest zagrożenie spowodowane masowym importem nisko jakościowej żywności z Kanady, które doprowadzi część polskich gospodarstw do upadku –  poinformował dr Krzysztof Kawęcki.

W praktyce umowa o CETA oznacza rezygnację z suwerenności państwa polskiego nad działającymi na jego terytorium międzynarodowymi korporacjami – alarmują przedstawiciele Komitetu Stop CETA.

Debata i głosowanie nad umową CETA odbędzie się w PE w najbliższą środę.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl