Walka ze smogiem

Wojewoda małopolski, Józef Pilch chce zmian w prawie, które pomogą samorządom w walce ze smogiem w najbardziej kryzysowych sytuacjach. Specjalny list w tej sprawie ma trafić na biurko ministra spraw wewnętrznych i administracji w najbliższym czasie.

W wielu polskich miastach w ostatnich dniach doszło do przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza. Smog najbardziej dawał się we znaki mieszkańcom Krakowa, Warszawy, ale też innych mniejszych miast.

Wojewoda małopolski, Józef Pilch chce zmian w prawie, które pozwolą samorządom reagować w sytuacji, kiedy wprowadzony jest III – najwyższy – stopień zagrożenia w związku z zanieczyszczeniem powietrza. Chodzi m.in. o możliwość wprowadzania zakazu ruchu pojazdów w centrum miasta, zatrzymanie uciążliwych prac budowlanych, czy ograniczenie pracy przedsiębiorstw emitujących zanieczyszczenia.

Jak podkreśla wojewoda małopolski propozycje zmian są obecnie przygotowywane.

– Jest zespół, który to przygotowuje. […] Ten problem nie dotyczy jednak tylko małopolski. Dotyka wszystkich województw, gdzie ten smog będzie występować. To będzie ogólnopolska walka ze smogiem – akcentuje Józef Pilch.

Rząd cały czas pracuje nad systemowymi rozwiązaniami, które mają poprawić jakoś powietrza w Polsce.

– Rząd będzie wspierał z jednej strony wymianę pieców na tzw. kotły kategorii piątej, to jest ta najwyższa i najlepiej paląca paliwo. Rząd będzie również wspierał i ustanowi takie kryteria dopuszczania paliwa, które będzie gwarantowało, że jakość tego paliwa będzie w miarę przyzwoita – zapewnia na antenie TV Trwam Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia.

W najbliższym czasie wprowadzone zostaną specjalne certyfikaty jakości, które będzie musiał posiadać sprowadzany do Polski węgiel. Od przyszłego roku ze sklepów mają też zniknąć najstarsze typy pieców, a pozostać tylko w klasie piątej. W wymianie pieca albo zamianie źródła ciepła będzie można skorzystać z pomocy Funduszu Ochrony Środowiska.

– Jest już w zasadzie przekształcony program, który się nazywa „Region” tam będzie można finansować wszystkie inwestycję tego typu – podkreśla Kazimierz Kujda, prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dlatego bardzo potrzebna jest dobra współpraca rządu i samorządów w walce ze smogiem.

– Rząd daje rozwiązania systemowe, a o tą kulturę współżycia ze środowiskiem, czyli żeby mniej emitować na bazie lepszych metod spalania jak również lepszego paliwa. To musi sobie zapewnić samorząd – mówi Jan Szyszko, minister środowiska.

Jedną z szans na walkę ze smogiem jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii m.in. geotermii.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl