W Zabrzu odbyła się konferencja poświęcona walce ze smogiem

Walka ze smogiem wciąż pozostaje poważnym wyzwaniem. Uczestnicy konferencji w Zabrzu zastanawiali się, jak się z nim zmierzyć. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Wspólnie na rzecz ochrony powietrza i zdrowia”.

To już druga konferencja zorganizowana w Zabrzu, której celem ma być wzrost wiedzy i świadomości ekologicznej. Sympozjum skierowane było nie tylko do środowiska naukowego i medycznego, ale również do wszystkich mieszkańców.

– Liczymy na to, że do mieszkańców dotrze i mieszkańcy zrozumieją, że również dzięki swojemu zachowaniu mogą przedłużać życie swoje, a naszą planetę zostawiać w lepszym stanie dla potomnych – powiedziała Katarzyna Dzióba, zastępca prezydenta Zabrza.

To szczególnie ważne, ponieważ nasze zdrowie i życie jest najbardziej zagrożone w związku z problemem smogu i niskiej emisji spalin.

– Przekonywać, ze wrzucanie starych śmieci i plastików to jest zatruwanie siebie, nie tylko sąsiadów. Cały ten proces jest bardzo ważny, jest cechą krajów bardzo dobrze rozwiniętych – zaznaczył prof. Marian Zembala, kardiochirurg.

Niezbędne są również działania samorządowe, które dadzą przykład obywatelom, że dbanie o środowisko jest priorytetem.

– W Zabrzu podejmujemy kompleksowy projekt rewitalizacji Zandki, czyli pięknej starej dzielnicy, która na pewno w obszarze niskiej emisji nie należy dziś do chlubnych przykładów – mówiła Małgorzata Manka-Szulik, prezydent Zabrza.

Ale przy współpracy z ośrodkami ochrony środowiska rewitalizacja zostanie dokończona.

– Spodziewamy się tego, że współdziałanie, uświadomienie sobie tego problemu, podejmowanie spójnych działań na szczeblach rządowych, samorządowych, ale również z pełnym uświadomieniem mieszkańców, może przynieść poprawę – zaznaczyła zastępca prezydenta Zabrza Katarzyna Dzióba.

Zabrze znajduje się wśród 33 najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl