fot. pixabay.com

Walka z inflacją

Prezes Narodowego Banku Polskiego mówi, że w prowadzonej polityce pieniężnej będzie zwracał uwagę na wzrost gospodarczy, tak by zacieśnianie polityki fiskalnej nie pociągało za sobą nadmiernych kosztów społecznych. W jego ocenie rząd poszedł za daleko, proponując wakacje kredytowe dla wszystkich.

Prof. Adam Glapiński, prezes NBP, przedstawił w Sejmie sprawozdanie z działalności banku centralnego. Wyjaśnił, że celem banku jest obniżenie inflacji, stąd seria podwyżek stóp procentowych. W ciągu kilku miesięcy główna stopa procentowa wzrosła do poziomu 6,5 procent.

Obniżanie inflacji, jaką wywołały silne szoki podażowe, musi następować stopniowo, szczególnie, gdy spodziewane jest zasadnicze spowolnienie wzrostu gospodarczego, tak aby nie generowało to nadmiernych kosztów społecznych, a przede wszystkim znaczącego bezrobocia – wskazał prof. Adam Glapiński, prezes NBP

Prezes Narodowego Banku Polskiego mówił o odpowiedzialnej polityce pieniężnej, co może wskazywać, że Rada Polityki Pieniężnej z dużą ostrożnością będzie podchodziła do podwyżek stóp procentowych w przyszłości.

Zaznaczył, że działania banku będą prowadzone w taki sposób, by utrzymać wzrost gospodarczy. Adam Glapiński wyjaśnił w Sejmie, że nie widzi zagrożenia dla spłaty kredytów hipotecznych przez Polaków. Według banku centralnego około 1/5 zobowiązań została zaciągnięta w okresie historycznie niskich stóp procentowych. Większość wcześniej, przez co część kredytobiorców zdążyła już odczuć wzrost wynagrodzeń w Polsce.

Rządowe wsparcie finansowe powinno się ograniczyć tylko do tych kredytobiorców, którzy go faktycznie potrzebują, a nie do wszystkich, jak to faktycznie nastąpiło – podkreślał prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Narodowy Bank Polski już wcześniej zgłaszał zastrzeżenia do formy wakacji kredytowych, jaką wybrał rząd. Według prezesa banku centralnego wsparcie bardziej ukierunkowane ograniczyłoby koszty banków i pokusę nadużycia. Rząd tymczasem argumentował, że wakacje kredytowe dedykowane są tym osobom, które zaciągnęły zobowiązania na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl