PAP/EPA

W. Zełenski w Mołdawii: Potrzebne jest wyraźne zaproszenie Ukrainy do członkostwa w NATO

Potrzebne jest wyraźne zaproszenie Ukrainy do NATO – mówił prezydent tego kraju, Wołodymyr Zełenski, na Szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii. Zażądał od sojuszników szybkiego przekazania Patriotów i myśliwców F-16.  

W Kijowie dzień rozpoczął się od rosyjskiego ostrzału rakietowego.

– Dzisiaj jest Dzień Dziecka, a w porannym ataku zginęły trzy osoby – mówił Witalij Kliczko, mer Kijowa.

Jedną z ofiar jest dziewięcioletnia dziewczynka.

– Pierwszą rzeczą, o którą zapytał mój syn, były inne dzieci w jego żłobku. Zapytał, czy któreś z nich umarło i co się stało – powiedziała Ukrainka.

W Bachmucie walki osłabły. Grupa Wagnera zapowiedziała wycofanie się z miasta do 5 czerwca.

– Zostajemy w tylnych obozach w Ługańskiej Republice Ludowej i Donieckiej Republice Ludowej, ale wycofujemy się z linii frontu – poinformował Jewgienij Prigożyn z Grupy Wagnera.

Pod ciężkim ostrzałem od kilku dni jest obwód biełgorodzki na terytorium Rosji. Moskwa obwinia Kijów, a władze Ukrainy twierdzą, że za atakami stoją obywatele Rosji zrzeszeni w Legionie Wolności Rosji. Organizacja za cel postawiła sobie „wyzwolenie Rosji”.

– Już wkrótce ponownie wkroczymy na terytorium Rosji, aby przynieść wolność, pokój i ciszę – wskazano.

Tymczasem w stolicy Mołdawii, Kiszyniowie, odbył się Szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Obecny na nim prezydent Wołodymyr Zełenski zabiegał o szybkie przekazanie Ukrainie Patriotów i samolotów F-16.

– Każdy krok we wdrażaniu obrony powietrznej to dosłownie ratowanie życia. A szybkość tworzenia się tych dwóch koalicji – koalicji Patriotów i koalicji odrzutowców – dosłownie przyspiesza pokój – mówił prezydent Ukrainy.

Przebywający w Mołdawii premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska będzie szkolić ukraińskich pilotów na F-16.

– Mamy za mało samolotów F-16, więc na ten moment nie ma wobec nas takich oczekiwań. My przekazaliśmy nasze MiG-i – dobre samoloty, dobre myśliwce – i jest to bardzo docenione – podkreślił szef polskiego rządu.  

Szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej był jasnym sygnałem poparcia dla Ukrainy i Mołdawii. „Chcemy zaproponować szybką ścieżkę wejścia Mołdawii do Unii Europejskiej” – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

– Właśnie dlatego wysyłamy jednoznaczny sygnał dla Mołdawii i do Mołdawii, dla obywateli Mołdawii, że jesteśmy z wami i wierzymy w to, że Rosja nie poważy się na zaatakowanie Mołdawii – mówił premier RP.

Jasnych decyzji w sprawie członkostwa w NATO oczekuje Ukraina.

– Latem w Wilnie, na szczycie NATO, potrzebne jest wyraźne zaproszenie Ukrainy do członkostwa; potrzebne są gwarancje bezpieczeństwa na drodze do członkostwa w NATO – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, ogłosił wcześniej, że dopóki trwa wojna, Ukraina nie będzie mogła przystąpić do Sojuszu. Dziś wskazał jednak, że na pewno taka decyzja zapadnie w przyszłości i Rosja nie ma tu żadnego prawa weta.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl