fot. Monika Bilska

W WSKSiM zakończył się XII Międzynarodowy Kongres „Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej”

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zakończył się dwunasty międzynarodowy kongres poświęcony katolikom i tożsamości narodowej. W wydarzeniu wzięli udział prelegenci z ośmiu państw.

Drugi dzień międzynarodowego kongresu „Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej” rozpoczął się od Mszy świętej pod przewodnictwem byłego Prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej księdza kardynała Zenona Grocholewskiego.

– Starajmy się i my przeżywać nasze ziemskie bytowanie w świadomości, że jest ono tylko małą cząstką naszego istnienia. Istnienia, które jest wieczne – przypominał w homilii ksiądz kardynał.

Tuż po Eucharystii rozpoczęły się wykłady i dyskusja o szansach i zagrożeniach dla tożsamości narodowej.

– Jest to pewien dorobek – ten cywilizacyjny i ten duchowy – tworzony przez wybitnych ludzi, z różnych dziedzin – mówił ksiądz profesor Waldemar Turek z Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie. Jak dodawał, wśród tych ludzi są także święci.

Chrześcijaństwo miało kluczowy wpływ na rozwój europejskich wartości.

– W odróżnieniu od nowożytnego państwa, tradycyjna Ojczyzna nie przeciwstawia się dialektycznie rodzinie ani prawdziwej religii. Przeciwnie, nie ma nic bardziej patriotycznego niż życie rodzinne i religijne – akcentował z kolei profesor Enrique Martínez Garcia z Uniwersytetu Abat Oliba w Barcelonie.

Jak dodał, po śmierci generała Franco w Hiszpanii została zaszczepiona polityka liberalna, która prowadzi kraj do sekularyzacji.

– Myślę, że w Hiszpanii w najbliższej przyszłości będzie zachodziło to, co dzieje się w Europie. Wiele pięknych katedr, ale pustych. Parafie bez duszpasterzy, święta dla dojrzałych i starych. Chrześcijaństwo bez Chrystusa, brak pokuty sakramentalnej. Każdego dnia będzie ubywało uczniów chodzących na lekcje religii, liczba rodzin rozbitych i małżeństw bez poczucia sakralności będzie wzrastała nieustannie – wskazywał.

Odmienna sytuacja panuje na Bliskim Wschodzie czy Afryce. Mimo prześladowania chrześcijan przez radykalne grupy islamistyczne wiara w Jezusa Chrystusa nie ustaje.

– To prawda, że nasz obecny prezydent Abd al-Fattah as-Sisi jest dobrze nastawiony do chrześcijan. Wystarczy tylko przykład z jaką odwagą – mimo krytyki ze strony ekstremistów – niespodziewanie udał się do kościoła w czasie Bożego Narodzenia z życzeniami. Powtarza ten gest co roku, jak również obiecał i dotrzymał tej obietnicy, że zbuduje w nowej stolicy administracyjnej obok wielkiego meczetu równie wielki kościół. Zarządził także, aby w nowo powstających miastach na terenach pustynnych obok meczetu był budowany kościół – mówił ks. bp Kyrillos William Samaan, metropolita Assiut w Egipcie.

Konferencja „Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej – szanse i zagrożenia” to już XII Międzynarodowy Kongres organizowany przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– Chcemy zobaczyć na ile chrześcijaństwo pomaga być czynnie zaangażowanym w życie współczesne. […] Po wszystkich wykładach, prelekcjach, rozumiemy, jak bardzo ważna jest idea Ojczyzny. Tak naprawdę wywodzi się ona wręcz z dekalogu, z tego, by oddawać cześć naszym rodzicom – mówi o dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor uczelni.

W tegorocznym kongresie wzięli udział prelegenci z Polski, Watykanu, Namibii, Niemiec, Hiszpanii, Egiptu, Iraku i Włoch. Wydarzenie zorganizowała WSKSiM we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Katedrą Filozofii Kultury i Sztuki KUL. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Maryja i TV Trwam.

TV Trwam News

drukuj