fot. Monika Bilska

W WSKSiM w Toruniu rozpoczyna się dziś XXII Forum Polonijne

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu rozpoczyna się dziś XXII Forum Polonijne. W tym roku towarzyszy mu hasło „Patriotyzm w kulturze i tradycji narodowej”. 

Wydarzenie zainauguruje Msza św. w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Eucharystii o godz. 18.00 przewodniczyć będzie o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor uczelni.

Forum otworzą Rektor-Założyciel o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W trakcie trzydniowego spotkania przedstawiciele Polonii opowiedzą o tym, jak dbają o zachowanie polskiej tożsamości poza granicami naszego kraju.

– Będziemy mieli okazję usłyszeć, w jaki sposób pielęgnowana jest kultura, uczucia patriotyczne Polaków na Wileńszczyźnie, jaka jest rola duchowieństwa w zachowaniu kultury polskiej poza granicami naszego kraju, wreszcie jaki jest wpływ kultury na promocję Polski za granicą. To całe spektrum tematów związanych z hasłem przewodnim XXII Forum Polonijnego, które będą podejmowane zarówno przez przedstawicieli różnych instytucji naszego kraju, współpracujących z Polakami za granicą, ale też poprzez osoby zaangażowane za granicą w działalność na rzecz Polski, na rzecz organizacji skupiających Polaków i Polonii – wskazała Dorota Żuchowska, dziekan WSKSiM.

Głównym dniem Forum będzie sobota. Prelekcje wygłoszą m.in. prof. Jan Szyszko, prof. Mirosław Golon oraz poseł Jan Dziedziczak. Spotkanie przedstawicieli środowisk polonijnych potrwa do niedzieli.

Wydarzenie organizują wspólnie: Marszałek Senatu, Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz toruńska uczelnia.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda. Patronat medialny nad Forum sprawują Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj