„Ewangelia Małżeństwa i Rodziny” – kongres w WSKSiM

W WSKSiM w Toruniu rozpoczął się dwudniowy Międzynarodowy Kongres „Ewangelia Małżeństwa i Rodziny”.

Gościem szczególnym Kongresu jest ks. kard. Gerhard Müller, Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary.

Spotkanie otworzył ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej i o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Rektor-Założyciel WSKSiM w Toruniu.

Ks. bp Andrzej Suski powiedział, że rodzina jest dziś „pod obstrzałem wielu pytań”.

– Na czele wysuwają się trzy zasadnicze pytania. Pierwsze dotyczy tożsamości rodziny, jej istoty, natury. Drugie dotyczy aktualnej sytuacji rodziny w dobie wielorakich przemian i zagrożeń. Trzecie – zaangażowania na rzecz rodziny, tak w Kościele, jak w państwie i całym społeczeństwie. Ufam, że w podsumowaniu referatów i dyskusji zarysują się wyraźne odpowiedzi na te ważne pytania – powiedział ks. bp Andrzej Suski.  

O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, mówiąc o rodzinie powiedział, że ten kongres jest odpowiedzią na wezwanie Ojca św., który prosił, aby zająć się rodziną.

– Na tej sali jest ileś ludzi, ale trzeba dojść do mas. To, co dzieje się w świecie, że nawet katolickie kraje dają się ustawić, że cały naród – nie parlament – głosuje za „sodomą”, to jest dla nas wielkie ostrzeżenie. Żeby katolicki naród tak poprowadzić, że w przeciągu kilku lat dzieje się coś takiego! Oby Pan Bóg zachował Polskę, ale i świat. Dlatego cieszymy się, że jest ta szczególna katecheza w postaci kongresu. Trzeba dojść do mas – podkreślił o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.     

Pierwszy referat pt. Nadzieja rodziny dla Kościoła, nadzieja Kościoła dla rodziny” wygłosił ks. kard. Gerhard Müller, Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary. Prelekcję odczytał prywatny sekretarz ks. dr Sławomir Śledziewski.

– Od stworzenia świata, Bóg w Chrystusie pragnął, aby Jego decyzja w stosunku do nas była definitywna i radykalna. Dlatego Bóg chce, aby małżeństwo było głęboką i wyjątkową jednością jednego mężczyzny z jedną kobietą. Ta jedność jest źródłem, z którego powstaje rodzina oraz kryterium jej oceny. Rodzina katolicka to wiele więcej, niż dobra, porządna rodzina. Jest to rodzina, u której fundamentu leży sakramentalny związek małżeński i ma swoją tożsamość duchową. Celem sakramentu małżeństwa jest właśnie wszczepianie cielesnej, codziennej rzeczywistości małżeństwa i rodziny w rzeczywistość duchową – powiedział ks. kard. Gerhard Müller.   

Patronat nad wydarzeniem objął ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

RIRM

drukuj