W WSKSiM odbyło się I Sympozjum Nowych Mediów

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyło się Pierwsze Sympozjum Nowych Mediów pod hasłem „Zaplątani w Sieci”.

Uczestnicy sympozjum mieli okazje wysłuchać studentów i doktorantów zajmujących się zagadnieniem „nowych mediów” w różnych jego aspektach. Otwierając spotkanie o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM, wyjaśnił, czym są nowe media w oparciu o słowa ks. kard. Tarcisio Bertone.

– Nowe media są znakiem odmienionego świata. Młodzież jest inna. W większości przypadków myśli i wyobraża sobie nie dzięki rozmowie i logice tekstowej, ale przez obraz, muzykę, krótkie flesze informacyjne. Bóg w tym obszarze nie może być nieobecny – powiedział o. Zdzisław Klafka CSsR.

Jak mówił Maciej Piech, przewodniczący Samorządu Studenckiego WSKSiM i jeden z organizatorów tego naukowego spotkania, Sympozjum Nowych Mediów to inicjatywa studentów toruńskiej uczelni.

– Z racji, że jesteśmy uczelnią medialną, a proces nowych mediów jest jeszcze nie zbadany, bo internet i nowe media rozwijają się bardzo dynamicznie. Chcieliśmy, żeby młodzi ludzie – młodzi naukowcy z całej Polski przyjechali i podzielili się swoimi pracami naukowymi, sowimi referatami, swoim doświadczeniem z użytkowania tych mediów i z tych wszystkich procesów nowo-medialnych – wyjaśniał Maciej Piech.

W sesji plenarnej głos zabrał ks. dr hab. Józef Kloch. Były rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski przedstawił temat „Kościół mediatyzowany. Od Mateusza do Misericors”.

– Zarówno media oddziaływają na Kościół jak i Kościół przejmuje pewne media, jako własne narzędzia i to jest właśnie mediatyzacja – wzajemne oddziaływanie, przejmowanie również i radia, telewizji jako własnego. Czujemy to zwłaszcza tu w Toruniu – tłumaczył ks. prof. dr hab. Józef Kloch.

Obrady panelowe odbywały się w czterech zakresach tematycznych: społeczeństwo zmediatyzowane, przyszłość dziennikarstwa, perspektywy edukacji, szanse i zagrożenia. Wydarzeniu patronowało Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl