W trosce o kulturę narodową

W dobie globalizacji studia na kierunku kulturoznawstwo w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu stawiają sobie za cel zakotwiczenie studentów w kulturze polskiej. Opierając się na filozofii i kulturze klasycznej, dążą do pełnego, całościowego rozwoju studiującej w WSKSiM młodzieży.

Uwzględniają fakt, że kultura jest spoiwem integrującym jednostkę ze społeczeństwem i pozwala Polakom zachować własną tożsamość narodową, a także jest podstawowym czynnikiem rozwoju determinującym możliwości rozkwitu w dziedzinie gospodarczej. Dlatego uczelnia daje możliwość wyboru dobrych studiów humanistycznych tym, którzy wiedzą, że nie wolno zaniedbywać w pełni humanistycznego kształcenia, ponieważ o sile narodów w długofalowej perspektywie decyduje właśnie kultura.
Studia w WSKSiM przygotowują specjalistów w dziedzinie kulturoznawstwa na dwóch specjalnościach: kultura audiowizualna oraz turystyka kulturowa. Specjalność kultura audiowizualna uwzględnia to, że ważną częścią współczesnej kultury są media. Żyjemy bowiem dzięki nim w globalnej wiosce i to one mają dziś istotny wpływ na sposób upowszechniania kultury i niesionego przez nią przesłania. Dlatego studenci uczą się, jak odpowiedzialnie i z pożytkiem dla rozwoju dobra wspólnego korzystać ze współczesnych mediów. Natomiast specjalność turystyka kulturowa stawia sobie za cel przygotowanie wyspecjalizowanej kadry do pracy w turystyce krajowej i zagranicznej, w tym w organizacji ruchu pielgrzymkowego.
Na każdej ze specjalności obok kształcenia na wysokim poziomie studenci zdobywają także wiedzę i umiejętności praktyczne w terenie. Atrakcyjne praktyki w instytucjach kultury, np. w Muzeum Polskim w Rapperswilu w Szwajcarii, Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, redakcjach mediów ogólnopolskich, a także bezpośredni kontakt z dziełami kultury poprzez liczne wyjazdy krajowe i zagraniczne pozwalają studentom nie tylko interesująco i owocnie spędzić czas studiów w WSKSiM, ale przede wszystkim dobrze przygotować się do przyszłej pracy.

Beata Kapica, III rok kulturoznawstwaNastąpi teraz bardzo ważny etap w moim studenckim życiu, gdyż właściwie już zakończyłam trzeci rok studiów i czekam tylko na obronę pracy dyplomowej. W toku studiów najciekawsze były dla mnie wyjazdy zagraniczne i zajęcia terenowe, podczas których poznawaliśmy funkcjonowanie instytucji zajmujących się działalnością kulturową, np. Biblioteki i Domu Polskiego w Brukseli, Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu czy też Fortu IV Twierdzy Toruń. Niezwykle wciągające były również zajęcia dotyczące organizacji różnych imprez czy wydarzeń kulturalnych, mogłam np. przyjrzeć się, jak przygotowano Festiwal Sygnalistów Myśliwskich w Brodnicy. Oprócz ciekawych i rozwijających nasze umiejętności zawodowe praktyk w instytucjach pielęgnujących kulturę narodową, jak chociażby Ośrodek Chopinowski w Szafarni czy Muzeum Powstania Warszawskiego, bardzo miło wspominam również praktyki w Telewizji Trwam. To tam zobaczyłam, jakie możliwości dają dzisiaj media i ile dzięki nim można uczynić dobrego, także w dziedzinie kultury.

 

***

 

Walce, mazurki i nokturny

W maju br. brałem udział wraz z innymi studentami kulturoznawstwa WSKSiM w organizacji XX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży, który odbywał się w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Razem z koleżanką ze studiów miałem możliwość nie tylko obcowania z muzyką wielkich mistrzów muzyki klasycznej, takich jak Chopin, Mozart, Beethoven czy Liszt, ale też mogłem wykazać się umiejętnościami w roli konferansjera, gdy prowadziłem przesłuchania konkursowe w czterech grupach wiekowych. Natomiast pozostali studenci opiekowali się uczestnikami konkursu, m.in. służąc pomocą gościom z zagranicy w komunikacji językowej oraz poruszaniu się po Toruniu i Szafarni.
Możliwość uczestniczenia w organizacji XX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina była dla mnie oraz moich koleżanek i kolegów z kulturoznawstwa niezapomnianym przeżyciem. I to nie tylko ze względu na kontakt z muzyką Chopina oraz innych wirtuozów fortepianu, ale przede wszystkim dlatego, że dała nam sposobność poznania wielu wybitnie wykształconych młodych ludzi pochodzących z różnych krajów świata, którzy wykazali się wielkim talentem i mistrzostwem w grze na fortepianie. Sam miałem przyjemność prowadzenia rozmów z jurorem konkursu Alberto Nose, włoskim pianistą i laureatem wielu prestiżowych konkursów pianistycznych. Dzień po zakończeniu konkursu artysta odwiedził również naszą uczelnię. Włoski maestro dał koncert dla studentów, wykonując kilka preludiów Chopina, oraz wziął udział w audycji w studenckim Radiu SiM. Jednocześnie zapewnił, że jeszcze do nas powróci, gdyż urzekło go piękno miejsca, w którym znajduje się WSKSiM, oraz świetna baza dydaktyczna uczelni.

 

Radosław Pawłowski, III rok kulturoznawstwa

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl