Ks. kard. Tarcisio Bertone w WSKSiM

Ks. kard. Tarcisio Bertone, były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, odwiedził Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej. W wykładzie skierowanym do studentów toruńskiej uczelni mówił o wkładzie Stolicy Świętej w budowanie pokoju i sprawiedliwości na świecie.

Na spotkaniu z Księdzem Kardynałem pojawili się przedstawiciele środowisk kościelnych, naukowych i politycznych. Jako pierwszy głos zabrał ks. bp Józef Szamocki, biskup pomocniczy diecezji toruńskiej, który w imieniu ordynariusza ks. bp. Andrzeja Suskiego, uroczyście powitał gościa Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Przypadł mi w udziale wielki zaszczyt i wielka radość powitania po raz kolejny w Toruniu ks. kard. Bertone, męża stanu, podporę całego pontyfikatu Benedykta XVI. Czynię to z całą serdecznością w imieniu ks. bp. Andrzeja, który byłby tutaj pośród nas. Watykańskie obowiązki sprawiły jednak, że musi być dzisiaj w Warszawie – mówił ks. bp Józef Szamocki.

O początkach Radia Maryja i podejmowanego przez ojców redemptorystów trudu ewangelizacji w mediach opowiedział o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Rektor-Założyciel Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Jak tłumaczył, wszystko zaczęło się z niczego i jest dziełem ludzi współpracujących z łaską Bożą, nielekceważących najmniejszych natchnień Ducha Świętego. Radio Maryja rozpoczęło swoją działalność od dwóch małych radiostacji – w Toruniu i Bydgoszczy.

Pamiętam, jak w 1984 roku – po Mszy św. w kaplicy prywatnej z Ojcem Świętym (…) – pytał mnie: „Co ojciec chce robić w przyszłości?”. Ja mówię: „Ojcze Święty, centrum do ewangelizacji. Proszę o błogosławieństwo na takie centrum”. Pan Bóg zawsze wysłuchuje nas lepiej niż my się modlimy. Myślałem, żeby do tego centrum przychodzili ludzie, żeby się pogłębiali, żeby było to coś na wzór seminarium dla kandydatów do kapłaństwa, żeby stawali się coraz bardziej uczniami Chrystusa. Pan Bóg lepiej wysłuchuje niż my się modlimy i tu nie trzeba przychodzić do tego centrum. Ten głos dochodzi teraz wszędzie – akcentował o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Rektor-Założyciel WSKSiM podziękował Księdzu Kardynałowi za wieloletnią życzliwość. Na dzieła powstałe przy Radiu Maryja zwrócił uwagę prezydent Michał Zaleski. Wskazywał, że Toruń nie jest jedynie miastem Mikołaja Kopernika i wspaniałych zabytków.

Bardzo się cieszę, że mam zaszczyt pozdrowić Księdza Kardynała w naszym mieście i podziękować za obecność wśród nas. Witamy Eminencję w mieście, (…) które jest szczęśliwe z tego, że powstają tutaj dzieła ewangelizacji, a wśród nich promieniejąca wiedzą Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. To nasza toruńska uczelnia i dzięki jej działalności mamy zaszczyt gościć Eminencję Księdza Kardynała wśród nas torunian – powiedział prezydent Michał Zaleski.

Wykład gościnny, zatytułowany: „Wkład Stolicy Świętej w budowanie pokoju i sprawiedliwości na świecie. Doświadczenie sekretarza stanu”, ks. kard. Tarcisio Bertone rozpoczął od pozdrowień i przekazania błogosławieństwa, jakie pod adresem środowiska toruńskiej uczelni skierował Papież Franciszek.

W trakcie prelekcji wieloletni sekretarz stanu Stolicy Piotrowej przywołał słowa, jakie na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych wygłosił Papież Benedykt XVI.

Poprzez swój wkład Kościół katolicki chce uczestniczyć w budowaniu takiego wymiaru stosunków międzynarodowych, gdzie każda osoba i każdy naród będzie czuł się postacią pierwszoplanową. Ponadto Kościół działa dla osiągnięcia tych celów poprzez międzynarodową aktywność Stolicy Świętej w sposób odpowiadający jego właściwemu udziałowi w sferze etycznej i moralnej oraz poprzez swobodną działalność swoich wiernych – cytował gość Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Jak dodał, słowa Papieża Benedykta XVI dobrze pokazują dwa sposoby działania Kościoła na rzecz pokoju. Zauważył, że jedna z tych dróg jest ściśle dyplomatyczna, zaś druga opiera się o wszelkiego rodzaju działalność wiernych, zaangażowanych społecznie czy politycznie.

Ksiądz Kardynał tłumaczył, że dziś wojna jest prowadzona przez wielkie potęgi poza narodowymi granicami, często w krajach ubogich.

Kościół stara się uleczyć rany tych dziesiątek wojen lokalnych, pomóc ludziom przeżyć, dać nadzieję – wskazywał ks. kard. Tarcisio Bertone.

Zaznaczył, że w 2015 roku Stolica Święta utrzymywała w tym celu stosunki dyplomatyczne ze 180 państwami oraz różnymi organizacjami międzynarodowymi. Przywołał także obecne w krajach komunistycznych określenie „Kościół milczenia”.

W czasach Pawła VI czy Jana Pawła I było takie wyrażenie „Kościół milczenia”, ponieważ przede wszystkim w krajach komunistycznych Kościół nie miał głosu. Kiedy Jan Paweł II pojechał do Asyżu w listopadzie 1978 roku, ktoś z tłumu zaczął krzyczeć: „Ojcze Święty, proszę nie zapominać o Kościele milczenia”. Jan Paweł II usłyszał to i powiedział: „Teraz Kościół milczenia przemawia moim głosem”. Dzięki Janowi Pawłowi II zmieniła się sytuacja – akcentował Gość toruńskiej uczelni.

Na zakończenie Ksiądz Kardynał przywołał słowa Ojca św. Franciszka.

Odnowiona dyplomacja to nowi dyplomaci, czyli tacy, którzy są w stanie przywrócić życiu międzynarodowemu poczucie wspólnoty, zrywając z logiką indywidualizmu, nieuczciwej konkurencji, dążenia do osiągania sukcesu za wszelką cenę, promujący jednocześnie etykę solidarności zdolną zastąpić etykę siły. (…) Właśnie ta siła przyczynia się do zerwania społecznych i strukturalnych więzi między narodami, a zarazem niszczy więzy łączące każdego z nas z innymi ludźmi, nawet z tymi, z którymi dzielimy ten sam los – cytował ks. kard. Tarcisio Bertone.

To nie koniec wizyty Księdza Kardynała w Polsce. Jutro podczas międzynarodowej konferencji naukowej w Bydgoszczy wygłosi on wykład zatytułowany: „Od Papieża Benedykta XVI do Papieża Franciszka. Kontynuacja i rozwój działalności duszpasterskiej i dyplomatycznej”. W najbliższy czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie weźmie udział w uroczystości otwarcia XXII Targów Wydawców Katolickich.

Dzisiejszy wykład gościnny ks. kard. Tarcisio Bertone, wygłoszony w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, można obejrzeć [tutaj]. Prelekcję transmitowały Radio Maryja i Telewizja Trwam.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl