fot. Szymon Cieślar

W sobotę 27. rocznica powstania Radia Maryja

Tysiące pielgrzymów z całej Polski, wspólne świętowanie, koncerty i – co ważniejsze – modlitwa, której w tym roku przewodniczyć będzie metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga. W Toruniu, już w sobotę, odbędą się uroczystości 27. rocznicy powstania Radia Maryja.

„W służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie” – to hasło towarzyszy Radiu Maryja w wieloletniej posłudze.

– Ojciec święty Jan Paweł II powiedział: „Jesteście podobni do ewangelicznego siewcy, który wyszedł siać”. To jest to. Wszyscy jesteśmy wezwani do tego siania – wskazał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i Dyrektor Radia Maryja.

Wszyscy, bo Radio Maryja to nie tylko ojcowie redemptoryści w Toruniu, ale cała Rodzina Radia Maryja.

Pani Jadwidze katolicka rozgłośnia towarzyszy każdego dnia.

– Żyję tymi audycjami, uczestniczę w różnych spotkaniach, wyjazdach rekolekcjach. To jest styl życia – podkreśliła.

Pan Zygmunt radia słucha już ponad 20 lat. Przestać nie zamierza.

– Nasza przygoda z Radiem Maryja prawie tak długo trwa, jak Radio Maryja – powiedział.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 roku w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

– Nie ma takiego medium w świecie, są pobożne, są katolickie, ale nie ma tego, co jest w Radiu Maryja, czyli że zajmuje się całym człowiekiem – podkreślił o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Rodzina Radia Maryja od początku broniła wartości chrześcijańskich – tłumaczył biskup toruński ks. bp Wiesław Śmigiel.

– W świadomości wielu ludzi nie mieściło się, że może być takie potężne medium, o takim dużym oddziaływaniu, i to medium, które mówi o sobie jednoznacznie, że jest medium katolickim, że jest katolickim głosem w naszych domach – powiedział ks. bp Wiesław Śmigiel.

Stąd – jak akcentował biskup toruński – tak częste ataki na radio, które przecież od początku wpisuje się w misję Kościoła, jaką jest ewangelizacja.

– Pojawiają się przeróżne ideologie. I w takim świecie potrzebujemy medium, które będzie odważnie mówiło o Jezusie Chrystusie, o Kościele, i Radio Maryja to robi – wskazał ks. bp Wiesław Śmigiel.

Ks. bp Wiesław Śmigiel przypominał, że ewangelizacja i katechizacja to wciąż zadanie aktualne, któremu muszą sprostać katolickie media w Polsce. Radio Maryja wpisuje się w to zadanie poprzez docieranie do tych, o których świat współczesny zapomniał.

– W Rodzinie Radia Maryja bardzo często są ludzie, którzy wcześniej nie odnajdywali się w innych wspólnotach, które są w Kościele – podkreślił.

I ci ludzie – jak każdego roku – pojawią się w Toruniu na wspólnym świętowaniu. Już w najbliższą sobotę uroczystości 27. rocznicy powstania katolickiej rozgłośni. Początek o godz. 12.00. Mszy św. o godz. 15.30 przewodniczyć będzie metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga. W Toruniu pojawi się tysiące pielgrzymów. Stąd apel, z jakim zwraca się policja.

– Tutaj apel do wszystkich, ponieważ tych pojazdów może być bardzo dużo, aby nie trzymać się bardzo blisko pojazdu poprzedzającego – poinformowała podinsp. Wioletta Dąbrowska z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP w Toruniu.

To pozwoli uniknąć kolizji. Podinspektor Wioletta Dąbrowska przypomina też, że kiedy to policjanci kierują ruchem, ich sygnały są przed sygnałami świetlnymi.

– Wszędzie tam, gdzie policjanci ruchu drogowego będą kierować na skrzyżowaniach ruchem, w pierwszej kolejności są wszystkie sygnały dawane właśnie przez policjantów – przypomniała.

Policja apeluje też, by każdy z uczestników, który przyjeżdża w zorganizowanej grupie, posiadał numer telefonu do osoby odpowiedzialnej za przejazd bądź kierowcy autobusu. To pozwoli wszystkim pielgrzymom bezpiecznie dotrzeć po uroczystościach do swoich domów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj