Senat zajmie się ustawami dot. opiekunów osób niepełnosprawnych

Senat zajmie się ustawami dotyczącymi opiekunów dzieci i dorosłych osób niepełnosprawnych. Wczoraj pracowała nad nimi senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej.

Rządowa nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych zakłada, że świadczenie od maja wzrośnie do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto. Senacka komisja zarekomendowała przyjęcie poprawki gwarantującej coroczny wzrost wysokości świadczenia proporcjonalnie do wzrostu płacy minimalnej. Swoje poprawki złoży także PiS – zapowiada senator Waldemar Kraska.

Chciałbym, aby w art. 16 ust. 6 znalazł się specjalny zasiłek opiekuńczy, który przysługiwałby w wysokości 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Chciałbym też, aby w art. 4 zasiłek dla opiekuna przysługiwał również w wysokości 50 proc. kwoty jednego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Natomiast w art. 24 chciałbym, aby specjalny zasiłek opiekuńczy od 1 maja 2014 roku do 31 grudnia br. wynosił 800 zł. Zasiłek dla opiekuna również 800 zł – zwrócił uwagę senator Waldemar Kraska.

Senacka komisja zajęła się także ustawą przywracającą prawo do zasiłków opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych. Komisja zaproponowała przyjęcie jej bez poprawek. Ma ona zrealizować wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Senator Stanisław Kogut mówił podczas debaty, że 520 zł to głodowy zasiłek dla osób, które rezygnują z pracy, by podjąć opiekę nad niepełnosprawnym.

Jak oni mają wyżyć za 520 zł? A co mają zrobić do 1 stycznia 2015 roku?  Z głodu umrzeć? Daje się zasiłek i likwiduje świadczenia. Ci opiekunowie tracą prawie 300 zł, a co z tymi, którzy mają okresowe? Bardzo duża ilość ludzi, którzy mają orzecznictwo czasowe, po prostu je stracą. Cieszę się ogromnie, że niektórych wreszcie oświeciło – powiedział senator Stanisław Kogut.

Przed Sejmem od dwóch tygodni protestują opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych. Uważają, że ustawa nie realizuje wyroku TK i domagają się wyższego zasiłku.

RIRM

drukuj