fot. PAP

Kolejny protest opiekunów dzieci niepełnosprawnych

Przed Kancelarią Premiera odbędzie się protest rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Rodzice nie wierzą w żadne prawa nabyte, jak podkreślają, czują się oszukani przez rząd, który – według nich – chce zmniejszyć świadczenie i dać kryterium.

Chodzi o projekt ustawy przygotowany przez resort pracy oraz Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych. Wysokość świadczenia będzie zależała od wieku osoby, którą zajmuje się opiekun. Gdy podopieczny przekroczy 18. rok życia – świadczenie wyniesie jedynie 800 zł. Dochód na osobę w rodzinie nie będzie mógł przekroczyć 1 tys. zł.

Natomiast osoby, które miały już wcześniej przyznane świadczenia, mogłyby przy nich pozostać na zasadzie korzystania z praw nabytych.

To, co robi obecny rząd wobec niepełnosprawnych, jest skandalem – mówi Iwona Hartwich, prezes Stowarzyszenia „Mam Przyszłość”.

– My nie otrzymaliśmy żadnego projektu. Te propozycje byłyby świetlane. Nie mogliśmy się po prostu z całością zapoznać. W tej chwili ta sprawa wygląda tak, że ten projekt za chwilę zawiśnie na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W bardzo krótkim czasie, bo przez 21 dni, trzeba będzie na specjalnych formularzach przesyłać swoje uwagi. Możemy pisać swoje najrozsądniejsze zastrzeżenia do tego projektu. Natomiast nie będą one w pozytywny sposób rozpatrzone dlatego, że musi się tutaj zgadzać budżet państwa. Nie zgadzamy się absolutnie z tymi propozycjami, które padły na „podstoliku”, 10 lutego. Stąd ten protest. To, co w tej chwili chce zrobić rząd, jest w ogóle niedopuszczalne – powiedziała Iwona Hartwich.    

Opiekunowie i rodzice podkreślają, że projekt godzi w ich prawa pozbawiając praw gwarantowanych przez Konstytucję oraz łamie postanowienia i zapisy zawarte podczas protestu rodziców w Sejmie RP.

Protest rozpocznie się o godz. 11.00.

RIRM

drukuj