fot. PAP

Opiekunowie osób niepełnosprawnych krytykują rząd

Opiekunowie niepełnosprawnych dzieci do końca roku mają otrzymać dodatkowo, co miesiąc 200 zł. Rodzice chorych dzieci czują się jednak oszukani i organizują protest.

Zmiany te zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów ws. realizacji programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego. Rozporządzenie ma wejść w życie 17 marca br.

Rodzice podkreślają, że dodatkowe 200 zł wynika z ustawy i miało być wypłacane od stycznia.

Czujemy się oszukani przez rząd i nie będziemy milczeć. Poważni politycy muszą brać odpowiedzialność za swoje słowa – powiedziała Iwona Hatrwich, matka niepełnosprawnego Kuby.

– To dwieście złotych miało wejść od stycznia br. Zapisano to w ustawie i do 2017 roku sukcesywnie rodzice dzieci niepełnosprawnych od urodzenia mieli otrzymywać świadczenie wysokości tej minimalnej płacy krajowej. Niestety w tym momencie czujemy się bardzo oszukani. Tak naprawdę rodzice są po prostu zdegustowani tą sytuacją. 19 marca kolejny raz, a w tym roku już drugi, jedziemy na protest do Warszawy, pod kancelarię premiera, pod Sejm. Jest to kolejny protest rodziców dzieci niepełnosprawnych. Jedziemy po spełnienie obietnic – powiedziała Iwona Hatrwich.

Pomoc dostaną uprawnieni do świadczenia pielęgnacyjnego. Wynosi ono 620 zł. Przysługuje rodzicowi lub opiekunowi niepełnosprawnego dziecka, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia, by opiekować się chorym dzieckiem.

RIRM

drukuj