fot. episkopat.pl

Rząd przyjął projekt o świadczeniu uzupełniającym dla osób niepełnosprawnych

Rząd uchwalił projekt ustawy o świadczeniu „500 plus” dla osób niepełnosprawnych. Pieniądze mają być wypłacane od października.

– To rzeczywiście dzień ważny. Dzisiaj mogę powiedzieć i właściwie pokazać tę ustawę, którą przyjęliśmy – mówiła Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, a mowa o ustawie, która wprowadzi dodatek w wysokości 500 złotych dla osób niepełnosprawnych.

– Siła państwa polskiego musi być mierzona nie tylko tym, jak rośnie jego gospodarka, ile kilometrów dróg wybudowaliśmy, jak silne są nasze firmy, ale również – a może nawet przede wszystkim – taką najlepszą ludzką miarą jest to, w jaki sposób traktujemy naszych najsłabszych obywateli – podkreślał po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

Świadczeniem zostaną objęte osoby z orzeczeniem o całkowitej niepełnosprawności. Według szacunków rządu będzie to około 0,5 mln osób.

– Mamy nadzieję, że w ten sposób pomożemy rodzinom opiekującym się tymi osobami przez lata, bo przypomnę, że to 500 plus dla niepełnosprawnych skierowane jest do osób powyżej 18. roku życia. Mamy nadzieję, że chociaż odrobinę pomożemy w konkretny sposób rodzinom, które do tej pory same dźwigały ciężar tej opieki nad niepełnosprawnymi – wskazywała minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dodatek w wysokości 500 zł będzie zależał od wysokości pobieranego świadczenia, na przykład emerytury lub renty.

– W ubiegłym roku podnieśliśmy najniższą rentę do poziomu 1100 zł, stąd pojawia się w ustawie ten tzw. próg dochodowy. Będzie bowiem ta ustawa dotyczyła tych osób, które mają mniej dochodu niż 1100 zł włącznie. Te, które mają powyżej 1100 zł na tym etapie niestety nie znajdują się w ustawie – podkreślała Bożena Borys-Szopa.

Wprowadzenie nowego comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych niepełnosprawnych politycy PiS zapowiedzieli w maju.

– Myślę, że ta forma wspierania osób niepełnosprawnych jest bardzo potrzebna, ponieważ to są osoby pokrzywdzone przez los – mówił członek Rady Politycznej PiS Jan Sulanowski.

Pieniądze na sfinansowanie programu będą pochodziły z funduszu solidarnościowego. 500 plus dla niepełnosprawnych ma być wypłacane już w tym roku.

Bez wątpienia większe wsparcie osób niepełnosprawnych jest jedną z najważniejszych rzeczy, którą powinniśmy jeszcze zrobić. Będzie to uzupełniać zmiany społeczne, które wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość po 2015 roku – wyjaśniał poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Program – według zapowiedzi rządu – zacznie funkcjonować od 1 października.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl