W Senacie nowelizacja ustawy o kombatantach

Senatorowie na rozpoczętym dziś dwudniowym posiedzeniu zajęli się m.in. nowelą ustawy o kombatantach. Projekt zakłada powołanie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP. Korpus będzie honorową wspólnotą żołnierską.

Nowelizacja ustawy o kombatantach przewiduje, że 1 września obchodzony będzie jako Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP, a członkom korpusu zostanie przyznana 51-proc. ulga na krajową komunikację kolejową i autobusową.

Senator PiS Jan Maria Jackowski wyraził nadzieję, że ta ustawa będzie stanowiła model oddania szacunku tym bohaterom, które każde pokolenie wydało.

– W tej chwili pochylamy się nad pokoleniem, które jest już w wieku bardzo senioralnym i w zasadniczej części swoje doświadczenia życiowe zdobywało w okresie II wojny światowej, jak również w dramatycznej sytuacji tuż po II wojnie światowej. Wiem, że każde pokolenie na swój sposób może walczyć o niepodległą RP. I wiemy, że są też inne projekty, które uwzględniają bohaterstwo, oddanie, postawę patriotyczną i obywatelską pokoleń, które walczyły     o wolność Polski już w okresie PRL-u – zaznaczył senator Jan Maria Jackowski.

Głosowanie nad ustawą odbędzie się pod koniec posiedzenia. Senat upamiętnił uchwałą i minutą ciszy zmarłego w ubiegłym tygodniu byłego wicemarszałka Senatu Zbigniewa Romaszewskiego. „Żegnamy wielkiego patriotę i dobrego człowieka, który życie poświęcił Polsce i ludziom” – napisano w uchwale.

Zbigniew Romaszewski zostanie pochowany jutro w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Romaszewski był legendą opozycji antykomunistycznej, działaczem Komitetu Obrony Robotników i Solidarności.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl