Senat zajmie się ustawą przewidującą upaństwowienie Ratownictwa Medycznego

Senat na rozpoczynającym się dziś trzydniowym posiedzeniu zajmie się m.in. ustawą przewidującą upaństwowienie Ratownictwa Medycznego.

Przewiduje ona, że umowy na wykonywanie zadań ratownictwa medycznego będą powierzane wyłącznie samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej, jednostkom budżetowym i spółkom z co najmniej większościowym udziałem Skarbu Państwa lub jednostkom samorządu terytorialnego.

Umowy, jakie prywatne firmy zawarły z Narodowym Funduszem Zdrowia na ratownictwo medyczne, mają zakończyć się z końcem tego roku.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos wskazał, że ustawa porządkuje system ratownictwa medycznego w Polsce.

– Tak, aby on był jednolity, państwowy, a zatem dbał o większe bezpieczeństwo pacjentów. Oczywiście nie wszystko zostanie zrealizowane od razu, są też pewne daty przejściowe, kiedy poszczególne elementy tego systemu będą wprowadzane i mam nadzieję, że w efekcie wejścia w życie tej ustawy, do której dojdzie mniej więcej za 8 miesięcy, będziemy mieli lepiej zorganizowany system. Będzie on lepiej funkcjonował, będą lepiej funkcjonowały Centra Powiadamiania Ratunkowego i będzie lepsza koordynacja również pomiędzy służbami – powiedział Tomasz Latos.

Nowela dot. Państwowego Ratownictwa Medycznego była jednym z postulatów ratowników medycznych, którzy protestowali domagając się podwyżek i zmian systemowych. Przepisy Sejm przyjął w połowie kwietnia.

RIRM

drukuj