Senat zajmował się pakietem pięciu ustaw tzw. Konstytucji Biznesu

Na środowym posiedzeniu Senat zajmował się pakietem pięciu ustaw tzw. Konstytucji Biznesu. Najważniejszą z nich jest Prawo przedsiębiorców. Ma ono wprowadzić zasady: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; domniemania uczciwości przedsiębiorcy i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na jego korzyść.

Nowe przepisy wprowadzają ponadto instytucję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który ma stać na straży praw mikro-, małych i średnich firm.

Do projektów zostały zgłoszone poprawki, w związku z czym regulacje skierowano do rozpatrzenia w komisji. Głosowanie Senatu nad przepisami ma się odbyć pod koniec posiedzenia wyższej izby parlamentu.

Ekonomista dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula mówił, że Konstytucja Biznesu zawiera wiele szczegółów ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej.

– Likwiduje numer REGON, bo do identyfikacji przedsiębiorców wystarczy przecież NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej). Wprowadza znacznie niższe niż dzisiaj składki na samym początku prowadzenia działalności, co było barierą wejścia na rynek dla wielu osób z pomysłem na biznes, ale bojących się tego, że zmuszeni płacić składkę na ZUS nieuzależnioną od wysokości dochodu – po prostu polegną. Jest tam także mowa o działalności nierejestrowanej, czyli o tym, by wreszcie przestać ścigać za brak kasy fiskalnej i rejestracji działalności tych, którzy, np. w sezonie zbierają grzyby w lesie i potem próbują je sprzedać przy drodze zarabiając na tym raptem pewnie kilkaset złotych w ciągu całego sezonu – zaznaczył ekonomista.

Resort przedsiębiorczości i technologii wraz z Polską Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowują kampanię informacyjną dot. Konstytucji Biznesu. W planie przewidziano spotkania z urzędnikami oraz przedsiębiorcami. Projekt ma ruszyć wiosną.

RIRM

drukuj