fot. PAP/Marcin Kmieciński

Min. J. Kwieciński: Specustawa mieszkaniowa jeszcze w pierwszej połowie 2018 roku

Specustawa mieszkaniowa ma zacząć obowiązywać jeszcze w pierwszej połowie tego roku – powiedział w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że założenia dotyczące specustawy zostały przyjęte podczas środowego posiedzenia Rady Mieszkalnictwa.

„Specustawa mieszkaniowa ma zdecydowanie przyspieszyć proces budowy mieszkań w Polsce i usunąć bariery biurokratyczne, ale również te bariery, które są związane z procesem przygotowawczym do budowy” – mówił szef resortu.

Jak wskazał minister, obecnie proces uzyskiwania zezwoleń na budowę trwa ok. 5 lat.

„Chcemy, aby poprzez wprowadzone zmiany w specustawie mieszkaniowej ten okres skrócił się do ok. pół roku do roku” – dodał.

Minister Jerzy Kwieciński podkreślił, że rząd chce, by projekt ustawy przeszedł całą ścieżkę legislacyjną i by został zatwierdzony jeszcze w pierwszej połowie 2018 r.

„Chcielibyśmy do przyszłego roku uruchomić budowę 100 tys. mieszkań (…). Zakładamy, że cały ten nasz program (Mieszkanie plus – PAP), to będzie nie tylko program dostarczenia mieszkań dla potrzebujących (…), ale będzie napędzał polską gospodarkę” – podkreślił Kwieciński dodając, że „będzie to duży program inwestycyjny, który może zmobilizować na inwestycje do 2030 roku ok. 200 mld zł (…). To może być potężne koło zamachowe dla naszej gospodarki – akcentował  polityk.

Minister powiedział, że „Mieszkanie plus” to „program ważny społecznie”.

„Brakuje od 1 mln do 2 mln mieszkań w naszym kraju” – wskazał Jerzy Kwieciński.

PAP/RIRM

drukuj