Senat m.in. o nowelizacji Kodeksu wyborczego

Senat, na rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniu, zajmie się m.in. nowelizacją Kodeksu wyborczego.

Przyjęta przez Sejm w połowie maja nowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadza klasyfikowanie głosów nieważnych oraz przezroczyste urny.

Zakłada też dziewięcioletnią kadencję sędziów PKW i przewiduje możliwość rejestracji pracy obwodowych komisji przez mężów zaufania przed rozpoczęciem głosowania.

Senator PiS-u Jan Maria Jackowski mówi, że te rozwiązania są atrapą tego, co należałoby zrobić, aby zabezpieczyć maksymalnie proces wyborczy w Polsce.

– Dlatego, że tam są pewne rozwiązania pozytywne, ale nie zmienia się istota aktu wyborczego i również to, co jest największą nowością tej nowelizacji, czyli przezroczyste urny – zostaną one wprowadzone dopiero od 1 stycznia 2016 r. W czasie niezwykle doniosłych wyborach parlamentarnych, które zapewne będą 18 października tego roku, jeszcze tych „szklanych urn” nie będzie – tłumaczy senator.  

Senator przypomniał też, że w ubiegłym roku został odrzucony projekt noweli kodeksu wyborczego autorstwa PiS-u, który zabezpieczał proces wyborczy.

Projekt noweli, nad którą będzie dziś debatował Senat, skierował do Sejmu prezydent Bronisław Komorowski, po kontrowersjach związanych z ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl